Kritizovaná správní rada VZP se znovu sejde. Čtěte, kdo v ní zasedá

VZP

VZP Zdroj: profimedia.cz

Bohuslav Svoboda
Hejtman Kraje Vysočina a poslanec ČSSD Jiří Běhounek
Miloslav Janulík
4
Fotogalerie

Ke konci letošního ledna vzešli z nominací jednotlivých politických stran noví členové správní rady VZP. Její složení začali okamžitě kritizovat Piráti, kterým vadí především střet zájmů některých členů rady. 

Pirátům vadí členství především těch zástupců, kteří provozují vlastní zdravotnickou praxi a mají zároveň s VZP uzavřenou smlouvu. Takových členů je v radě přitom hned několik.

Tím nejznámějším je bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda, který vede gynekologicko-porodnickou ambulanci v pražském Podolí. Smlouvu má uzavřenou s největšími českými pojišťovnami, VZP nevyjímaje. Současného poslance do správní rady nominovala ODS.

Stejného střetu zájmů se podle Pirátů dopouští i Jiří Běhounek z ČSSD, který na podzim rovněž obhájil mandát. Kromě působení v pelhřimovské nemocnici, kde pracuje se svým synem Jiřím, provozuje Běhounek rovněž svou soukromou ortopedickou ordinaci, jež je smluvně vázaná na VZP.

Kandidáta, který je podle Pirátů ve střetu zájmů, nominovala i SPD. Do správní rady Okamurovci poslali valašského lékaře Jaroslava Dvořáka, který od roku 2016 zasedá v zastupitelstvu Zlínského kraje a od minulého podzimu také ve sněmovně. Kromě působení ve čtyřech dozorčích radách moravských nemocnic (Vsetín, Kroměříž, Uherské hradiště, Zlín) provozuje Dvořák rovněž soukromou neurologickou ordinaci. I ta má s VZP smlouvu.

Smlouvu s největší českou zdravotní pojišťovnou uzavřel i pětapadesátiletý poslanec Miloslav Janulík, kandidát ANO. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci, která se nachází v areálu břeclavské nemocnice.

Za ANO se ve správní radě nachází také poslanec a lékař Pavel Plzák. Dlouhodobě působí jako chirurg v trutnovské nemocnici, zároveň s doktorem Antonínem Vajcíkem vlastní soukromou společnost s názvem Spolek ambulantních lékařů. Ta provozuje chirurgickou ambulanci v lyžařském středisku Pec pod Sněžkou a má uzavřenou smlouvu s VZP.

Zbývající členové s lékařským vzděláním zpravidla působí na různých pozicích v nemocnicích po celé republice. Právě znalost lékařské problematiky by měla být jedním z hlavních předpokladů pro vykonání placené pozice. Například Tom Philipp nominovaný KDU-ČSL přitom funkci související se zdravotními pojišťovnami zastával na ministerstvu zdravotnictví. Po strukturních změnách po příhodu ministra Adama Vojtěcha byl však jeho post náměstka ministra zdravotnictví pro dozor nad zdravotními pojišťovnami zrušen.

Ne všichni členové rady však lékařské vzdělání mají. Příkladem je například bývalý poslanec a člen TOP09 Marek Ženíšek, který působil na pozici 1. náměstka ministra zdravotnictví. Vystudovaná pedagožka a bývalá poslankyně KSČM Soňa Marková zase v minulosti působila ve zdravotnickém výboru sněmovny, nyní se zabývá zdravotnictvím v rámci různých organizací.

Ze strany Pirátů se kritika snášela také na nominování druhého kandidáta SPD – Jaroslava Nováka, známého jako Večerníček. Ten se od 90. let zabýval žurnalistikou a prošel mnoha pražskými redakcemi, kde se získal pověst bohéma. V tisku se zabýval například potravinářským průmyslem, což jej vedlo k založení Pivního magazínu. Zabýval se také uměleckou činností, například psaním knih. Po nástupu Tomia Okamury do politiky se stal poradcem hnutí Úsvit, tuto pozici následně opustil. Loni na podzim se jeden z nejbližších spolupracovníků Tomia Okamury stal oficiálně jeho hlavním poradcem.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přitom v minulosti přislíbil, že by se mělo fungování správní rady VZP změnit. Především nechce, aby v ní rozhodovali aktivní poslanci.