Kroměřížská výzva už nechce jen hledat člověka na Hrad a sama míří do politiky | E15.cz

Kroměřížská výzva už nechce jen hledat člověka na Hrad a sama míří do politiky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lidé z okruhu Kroměřížské výzvy zakládají novou politickou platformu Spravedlnost a inovace (SPIN). Jejím cílem je prosadit své vize do programů dalších politických stran. Jednají také s některými politickými stranami o účasti zástupců SPIN na jejich kandidátkách. S jakými stranami vyjednávají, zástupci uskupení nepřiblížili.

Podle uskupení liberální demokracie přežije jen tehdy, když přijde s novým konceptem na současné problémy a výzvy globalizovaného světa. "Nestačí jen pasivně hájit principy liberální demokracie, je třeba ve jménu těchto hodnot vystoupit ofenzívně, novátorsky a originálně," uvedli jeho zástupci.

Podle jednoho z představitelů Jana Kalvody SPIN není politickou stranou, ale má politických obsah a do politiky směřuje. Podstatné části svého programu chce hnutí prosadit do programu libovolné politické strany.

Méně důležitým cílem je podle něj domluvení účasti členů a sympatizantů SPIN na kandidátkách jiných stran. Poznamenal, že v případě získané masivní veřejné podpory by se SPIN rád zúčastnil i podzimních sněmovních voleb. "Jsme ale realisté," podotkl.

Mezi představitele uskupení patří vedle Kalvody právnička Hana Marvanová, producent a bývalý poslanec Jan Štern či novinář Tomáš Klvaňa

Mezi hlavní programové okruhy patří inovace a spravedlnost. V oblasti inovací by podle Šterna měl stát vytvořit systém pobídek pro podnikatele na rozvoj jejich firem a podnikání. Vidí v tom možnost nastartování dlouhodobého ekonomického růstu a klíč k prosperitě.

Druhou oblastí je spravedlnost. SPIN chtěl podle Marvanové svými návrhy vrátit lidem důvěru ve spravedlnost. Za klíčové označila personálně obměnit justici, navrhuje také humanizaci exekucí a větší dozor státu nad zákonností exekucí a insolvenčních řízení.

Kroměřížská výzva vznikla loni v květnu v souvislosti s nadcházející prezidentskou volbou. Iniciativa v ní chce podpořit uchazeče, který by hájil základní demokratické principy a hodnoty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video