Loterijní firmy loni zaplatily na pokutách víc | e15.cz

Loterijní firmy loni zaplatily na pokutách víc

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CNB

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí loni více než ztrojnásobilo počet zahájených správních řízení vedených proti provozovatelům loterií. Počet řízení stoupl ze 155 na 535, důvodem k jejich zahájení bylo porušení povinností vyplývajících z loterijního zákona a souvisejících předpisů. Příjem z pokut loni přesáhl hranici 10 milionů korun, zatímco o rok dříve se do státního rozpočtu díky pokutám dostalo pouze 2,5 milionu korun.

Loňské pokuty ve výši zhruba 7,7 milionů jsou již pravomocně uloženy a zbývající část je před nabytím právní moci. Nárůst počtu správních řízení a s tím související vyšší objem uložených pokut, umožnila podle ministra financí Miroslava Kalouska profesionalizace státního dozoru, která nastala loni v lednu.

Zatímco v roce 2010 a letech předchozích vykonávali státní dozor zaměstnanci daňové správy většinou na částečný úvazek v souběhu s dalšími aktivitami, v loňském roce došlo ke specializaci. Na 14 nově vzniklých odděleních státního dozoru finančních úřadů v sídlech krajů je státní dozor od ledna loňského roku vykonáván 166 odborně způsobilými pracovníky poprvé na plný pracovní úvazek.

„Již otec ekonomie Adam Smith poukázal na to, že specializace a dělba práce vede k větší produktivitě. Platí to i pro státní správu, pouze se to dlouhá léta ignorovalo,“ upozornil Kalousek.

Přehled zjištěných nedostatků a vedená nebo ukončená správní řízení na jednotlivých FÚ v roce 2011Autor: MF
Nejčastější nedostatky zjištěné v roce 2011Autor: MF

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery