Milostivé léto. Ty, kteří dluží za nájemné, Praha osloví přímo   | e15.cz

Milostivé léto. Ty, kteří dluží za nájemné, Praha osloví přímo  

lum

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Celkově dluží lidé Magistrátu hl. m. Prahy a jeho organizacím stovky milionů korun. Lidé se mohou v rámci Milostivého léta obracet na bezplatnou infolinku 800 100 000 a dluhovou poradnu organizace Člověk v tísni na telefonu 770 600 800.

„Pražský magistrát spustil v listopadu informační kampaň s cílem informovat veřejnost o jejich možnostech v souvislosti s akcí Milostivé léto. Dlužníci mohou v rámci projektu zaplatit pouze jistinu dluhu, tedy původní nezaplacenou částku, a poplatek exekutorovi ve výši 908 Kč. Tím bude jejich exekuce ukončena a nebude nutné hradit veškeré sankce, úroky z prodlení, penále a další náklady,“ říká radní Hana Kordová Marvanová. „Dosud jsme zaznamenali největší zájem s řešením dluhů, které pocházejí z černých jízd v MHD. Stále zde je velké množství dluhů z nájmů. Rozhodli jsme se, že oslovíme dlužníky z řad nájemníků aktivně sami formou dopisu, aby se včas o této možnosti dozvěděli.“

Například odbor daní, poplatků a cen Magistrátu hl. m. Prahy eviduje 3 600 dlužníků s celkovým dluhem 318 milionů korun. Dále například odbor hospodaření s majetkem eviduje téměř 2 000 dlužníků s celkovým dluhem více jak 128 milion.

„Správci aktivně oslovují jednotlivé dlužníky, ve společných prostorách nemovitostí jsou umístěny informační letáky. Požádal jsem i městské firmy, aby se pokusily vytipovat a informovat dlužníky, kteří jsou zároveň v řadách jejich zaměstnanců,“ uvádí pražský radní Jan Chabr.

Dopravní podnik eviduje celkem 173 tisíc exekucí za jízdu bez platného jízdního dokladu a neuhrazenou přirážku k jízdnému. V tomto případě se jedná o součet všech případů od roku 1993 do konce letošního srpna. Celková dlužná částka za všechny exekuce v rámci Dopravního podniku představuje cca 185 milionů korun. V posledních týdnech ale zájem o zaplacení pokut a zbavení se exekucí roste, pro informace se obrátilo na infolinky či přímo na Dopravní podnik hl. m. Prahy několik tisíc lidí. Podobná situace je také u Správy služeb hl. m. Prahy a Pražské plynárenské. 

Autor: lum

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery