Minimální mzda zůstane na 8000 korunách | E15.cz

Minimální mzda zůstane na 8000 korunách

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda dnes neschválila zvýšení minimální mzdy, její současná výše 8000 korun tak zůstane od ledna zachována. Po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ve hře byly dva návrhy, a to zvýšení na 8400 či 8500 korun.

Podle Drábka by navrhované zvýšení odpovídalo možnostem české ekonomiky. „Respektuji argumenty vlády, že v současné ekonomické situaci si vláda nemůže dovolit rozhodnout o zvýšení minimální mzdy, když nevíme, jakým způsobem se bude ekonomika České republiky vyvíjet,“ řekl Drábek.

Sociální partneři vlády, tedy zaměstnavatelé a odbory, se k navýšení hrubé minimální mzdy nestaví jednotně. Zatímco největší odborová centrála v zemi, Českomoravská konfederace odborových svazů, požadovala v připomínkovém řízení zvýšení základní sazby minimální mzdy na 9200 korun měsíčně, druhá největší centrála, Asociace samostatných odborů, byla pro zvýšení na 8500 korun.

Na straně zaměstnavatelů zvýšení odmítá například Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, protože by to podle ní komplikovalo ekonomické podmínky firem. Naproti tomu Hospodářská komora podpořila zvýšení na 8400 korun.

Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí se odměňování minimální mzdou týká zhruba dvou až tří procent, tedy 80 až 120 tisíc všech zaměstnanců v České republice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video