Ministerstvo zdravotnictví chce získat přehled o skutečných cenách léků. Lékárny se však brání | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ministerstvo zdravotnictví chce získat přehled o skutečných cenách léků. Lékárny se však brání

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Ministerstvo zdravotnictví po lékárnících chce, aby poprvé prozradili svoje marže a ceny.

Chystaná novela vyhlášky o správné lékárenské praxi ukládá lékárnám novou povinnost hlásit úřadům ceny léků, které vydávají na recept. A to jak prodejní, tak i cenu od výrobce léku. Státní ústav pro kontrolu léčiv by tak poprvé získal přehled, za kolik se skutečně léky s regulovanou cenou prodávají. Dosud to jen odhaduje.

Stejně tak pacienti, když zjišťují, kolik mají jejich léky stát, se od ústavu dozvědí jen maximální možnou cenu a doplatek. Počítají se podle maximální povolené ceny a dovolené výše přirážky. Léky ale mohou být i levnější, když si v řetězci někdo sníží marži.

Lékárnická komora s prozrazením cen zásadně nesouhlasí. „Jde o výsostně citlivý obchodní údaj, který je obchodním tajemstvím každého provozovatele,“ píší ministerstvu zástupci České lékárnické komory. „Nikde není vysvětleno, proč je tento údaj pro sledování dostupnosti léků důležitý,“ dodávají.

Ameriku sužuje drogová epidemie, Trump se chystá vyhlásit stav nouze

Záminkou k tomuto kroku je novela zákona o léčivech, který má bránit výpadkům důležitých léků v českých lékárnách. Podle lékárníků to s tím však nesouvisí.

Státní ústav pro kontrolu léčiv má podle tohoto zákona sbírat informace o lécích, o jejich objemu na trhu a vyhodnocovat jejich dostupnost. V krizi může zakázat vývoz konkrétního léku do zahraničí. Podle vyhlášky potřebují úředníci prodejní cenu k identifikaci léčivého přípravku.

Senát schválil snížení limitů pro doplatky za léky pro děti a seniory

To ale zpochybnil v připomínkovém řízení i antimonopolní úřad. „V poskytování těchto cenových údajů lze stěží nalézt relevanci ve vztahu k účelu, pro který mají být informace o výdeji léčivých přípravků shromažďovány,“ uvádí se v připomínkách, které ministerstvu zdravotnictví zaslal místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Solský.

Také podle některých zástupců farmaceutických firem jde vyhláška s požadavkem na informace o cenách nad rámec zákonného zmocnění. Ministerstvo zdravotnictví aktuálně vypořádává připomínky a připravuje konečnou verzi vyhlášky k jednání vlády

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!