Místo rezortu pro místní rozvoj bude ministerstvo digitalizace, navrhují Piráti a STAN

Pražský zastupitel a místopředseda Pirátů Ondřej Profant je odborníkem strany na informatiku a jejím kandidátem na ministra veřejné správy

Pražský zastupitel a místopředseda Pirátů Ondřej Profant je odborníkem strany na informatiku a jejím kandidátem na ministra veřejné správy Zdroj: ČTK/Deml Ondřej

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (vlevo) a předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan představili nové logo koalice s kruhem a čtvercem při zahájení společné kampaně do podzimních sněmovních voleb
Předseda Pirátů Ivan Bartoš (vlevo) a předseda hnutí STAN Vít Rakušan podepsali 21. ledna 2021 v Praze koaliční smlouvu o společné kandidatuře do Poslanecké sněmovny.
Piráti a STAN představili program a kandidátky pro podzimní sněmovní volby (18. 5. 2021)
Volební programy favoritů voleb - daně
5
Fotogalerie

Sloučit všechny digitální agendy státu včetně služeb pro veřejnost pod nové ministerstvo plánují Piráti se Starosty a nezávislými. Uskupení by zároveň zrušilo rezort pro místní rozvoj. A ministerstvu vnitra by sebralo celou oblast informatiky a zřejmě i kontrolu nad státním podnikem Česká pošta, který je v počtu zaměstnanců druhým největším v zemi.

Piráti a STAN vycházejí z většiny dosavadních průzkumů jako favorit podzimních voleb. Rušit ministerstva chtěly také předchozí vlády i kabinet Andreje Babiše (ANO).

„Vzniklo by ministerstvo veřejné správy, které by řídilo digitální transformaci a soustředilo pod sebe další související procesy ostatních rezortů,“ řekl deníku E15 místopředseda Pirátů zodpovědný za informatiku Ondřej Profant.

Zánik ministerstva pro místní rozvoj, o němž v minulosti hovořily ODS a TOP 09 a před rokem premiér Babiš, se Pirátům a STAN jeví logický. „Toto ministerstvo obhospodařuje agendy regionů, které jsou stále emancipovanější a samostatnější,“ dodal člen vedení Pirátů.

Jasný kandidát dvojbloku na ministra veřejné správy považuje za klíčové, aby oblast digitalizace zastřešoval svojí autoritou přímo předseda vlády. „A příslušný ministr s ním musí být týmově sehraný, aby nevznikala izolovaná řešení na jednotlivých rezortech. Je to důležité i pro navrhování a schvalování zákonů,“ podotkl Profant.

Název úřadu, který by vznikl po volbách, je zatím pracovní. V úvahu připadá i návrat dřívějšího ministerstva informatiky. Fungovalo v letech 2003 až 2007 a mělo pod sebou rovněž poštovní služby. Zakládal ho současný šéf komunikace finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář (dříve US-DEU). Po něm rezort řídili nestranička Dana Bérová a pozdější ministr vnitra Ivan Langer (ODS).  

Zda bude ministerstvo informatiky v té či oné podobě obnoveno a jakou agendu obsáhne, bude záležet na složení příští vlády a osobě premiéra. „Důležité je, aby ministerstvo mělo pravomoci a autoritu a mohlo digitalizaci skutečně účinně řídit a koordinovat,“ míní Profant.

Právě mnohdy roztříštěné vytváření informačních systémů, portálů a aplikací podle odborníků zapříčinilo, že se nepovedl například e-shop na dálniční známky a není mimo jiné dotažené vyřizováním řidičských průkazů po internetu či covidpasy.

Bývalý národní koordinátor pro digitalizaci Ondřej Malý vidí problém právě v tom, že chybí ministr pro danou oblast. Současný vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla odvádí podle expertů dobrou práci, nemá však dostatečnou váhu a ani aparát. „Digitalizace vyžaduje konkrétní politická rozhodnutí, která musí dělat člověk s politickou odpovědností,“ je přesvědčen Malý.

Plány na slučování úřadů

  • 1996 – Vzniklo ministerstvo pro místní rozvoj. Má na starosti regionální agendy, bydlení, cestovní ruch nebo pohřebnictví. Spravuje finanční prostředky a zastřešuje získávání evropských dotací pro regionální politiku státu a bytovou politiku.
  • 2003 až 2007 – Fungovalo ministerstvo informatiky, které vedle informačních technologií zodpovídalo za poštovní služby. Úřad zrušila vláda Mirka Topolánka.
  • 2009 – Tehdejší ministr vnitra a generální ředitel České pošty podepsali smlouvu o provozování informačního systému datových schránek. Správcem datových schránek je MV, provozovatelem systému ČP. Vnitro má ve spolupráci s poštou realizovat klíčové projekty elektronizace veřejné správy.
  • 2010 – Z důvodu zeštíhlení státního aparátu navrhují zrušit ministerstvo pro místní rozvoj ODS a TOP 09. Chtějí, aby regionální rozvoj převzalo ministerstvo zemědělství, územní plánování rezort vnitra a bytovou politiku ministerstvo práce a sociálních věcí. Státní fond rozvoje bydlení měl spadat pod ministerstvo financí. Dohled nad získáváním peněz z Bruselu hodlaly strany předat Úřadu vlády a specializované státní agentuře. O jejím vzniku nyní hovoří i Piráti.
  • 2013 – Vláda Petra Nečase představila plán na spojení ministerstva průmyslu a obchodu s rezortem dopravy. Téma ve stejném roce převzalo ANO. Jeho šéf Andrej Babiš představil vizi jedenácti ministerstev místo čtrnácti. Pod obnovené ministerstvo hospodářství by zahrnul dopravu, veškerou infrastrukturu, podnikání a Českou poštu. Z ministerstva pro místní rozvoj by vytvořil ministerstvo pro veřejné investice.
  • 2020 – Premiér Babiš řekl, že by si dovedl představit sloučení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj. Vyslovil se také pro sloučení ministerstva práce a sociálních věcí s ministerstvem zdravotnictví.
  • 2021 – Piráti a STAN přicházejí s plánem sloučit všechny digitální agendy pod nové ministerstvo veřejné správy, nevylučují ani částečné obnovení rezortu informatiky. Zároveň by zrušili ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvu vnitra sebrali celou oblast elektronizace veřejné správy.

Volební programy favoritů voleb - daně:

Video placeholde
Volební programy favoritů voleb - daně • Videohub