Murína budou následovat další lidé z GIBS

Michal Murín

Michal Murín Zdroj: Profimedia.cz

Rezignace šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína způsobí personální průvan ve vedení útvaru. Podle dvou důvěryhodných zdrojů E15 odejde spolu s Murínem vedoucí jeho kanceláře David Rott a ředitel úseku operativy Roman Sviták.

„Oba patří do užšího vedení inspekce. Rotta si Murín přivedl po nástupu do funkce, je to jeho člověk,“ uvedl nejmenovaný pracovník GIBS. Mluvčí inspekce Ivo Mitáček odmítl tyto informace komentovat.

Otázka je, jak se zachovají Murínovi náměstci Milan Špaček a Martin Šilhavý. Špaček přešel do inspekce z protikorupční policie tři měsíce po nástupu Murína a dostal na starosti speciální operace. To jsou například odposlechy či zkoušky spolehlivosti jednotlivých příslušníků GIBS.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nedávno označil právě Špačka za možného Murínova nástupce. Uvedl to v Poslanecké sněmovně, když chtěl po premiérovi v demisi Andreji Babišovi vysvětlit, proč nutí Murína k odchodu. Bartoš také zmínil výroky prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, který prohlásil, že vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila „dostane do tepláků“, tedy do vězení.

„Budete jmenovat nynějšího náměstka Milana Špačka, který je prý vašemu hnutí nakloněn, do čela GIBS?“ tázal se Bartoš. Babiš to označil za nesmysl.

Další Murínův náměstek Šilhavý zodpovídá za trestní řízení. I on má údajně blízko k ANO. Do čela GIBS byl dosazen krátce po Murínovi. Jeho předchozím působištěm byl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu tehdy vedený Robertem Šlachtou.

Murín uvedl, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce inspekce. Z bezpečnostních sborů odchází po 36 letech služby.

„Ačkoli jsem se nedopustil ničeho nezákonného ani neetického, obávám se, že mé setrvání v čele GIBS by mohlo zavdat příčinu k nedůvodnému zpochybňování výsledků její práce, především ze strany obou vrchních státních zástupců a nejvyššího státního zástupce,“ napsal.

Podle nejvyššího žalobce Pavla Zemana byl Murín s jeho názory na činnost GIBS průběžně seznamován. „Nejde mi o to někoho zpochybňovat, ale o to, aby instituce řádně a kvalitně pracovala. Stejně přistupuji ke komunikaci se všemi institucemi, s nimiž spolupracujeme,“ uvedl Zeman.

Za tlakem Babiše, který před měsícem zahájil s Murínem kázeňské řízení kvůli údajnému přestupku, mohou být obavy šéfa GIBS ze ztráty nároku na výsluhový příspěvek. O ten by mohl přijít, pokud by mu bylo provinění prokázáno. Například jeho předchůdce Ivan Bílek odešel s nárokem na 69 142 korun měsíčně.