Na program Nová zelená úsporám Light došly státu peníze. Není jasné, kolik nabídne po znovuotevření

Od spuštění programu Nová zelená úsporám Light v lednu roku 2023 si o vyhrazených devět miliard korun na renovace rodinných domů požádalo 79 tisíc domácností.

Od spuštění programu Nová zelená úsporám Light v lednu roku 2023 si o vyhrazených devět miliard korun na renovace rodinných domů požádalo 79 tisíc domácností. Zdroj: ČTK / Chaloupka Miroslav

Rekordní zájem o opravy rodinných domů způsobil dočasné zastavení dotačního programu Nová zelená úsporám Light. Redakci e15 to potvrdila mluvčí Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Stanislava Beyerová. Program má být podle ní znovu otevřen žadatelům v průběhu června. 

„Důvodem dočasného uzavření příjmu žádostí je vyčerpaní alokovaných finančních prostředků, od spuštění programu je zájem opravdu velký,“ uvedla Beyerová. 

Od startu programu v lednu roku 2023 si o vyhrazených devět miliard korun na renovace rodinných domů požádalo 79 tisíc domácností. Peníze SFŽP získal z takzvaného modernizačního fondu, tedy z prostředků Evropské unie.

Přestože Bayerová ujistila, že program bude příští měsíc opět spuštěn, není jasné, kolik peněz po znovuotevření lidem nabídne. „V tuto chvíli tyto informace nemáme. Nové podmínky budou zveřejněny v nejbližší době,“ dodala mluvčí. Podle ní není v současnosti možné ani odhadovat, kolik žadatelů by program mohl ještě uspokojit.

Program Nová zelená úsporám Light, spuštěný v lednu minulého roku, provází nebývalý zájem už od začátku. Nejzranitelnějším domácnostem z řad nízkopříjmových domácností, jako jsou senioři, invalidé 3. stupně, příjemci příspěvku na bydlení nebo přídavku na dítě, nabízí zálohovou dotaci na rychlá energeticky úsporná opatření na rodinných domech. Především jde o zateplení, výměnu oken a dveří či solární ohřev vody.

Program je založen na jednoduchém nastavení parametrů pro získání dotace a státem placené asistenci více než 760 poradců.