Sčítání lidu 2021: Termín, formulář, otázky, pokuta, online | E15.cz

Nejen volby. Česko čeká po deseti letech sčítání lidu

fry

Vstoupit do diskuze
2

V termínech od 27. března do 11. května 2021 by mělo proběhnout po deseti letech sčítání lidu pod záštitou Českého statistického úřadu a ve spolupráci s Českou poštou sčítání lidí, domů a bytů v České republice. Kromě sněmovních voleb plánovaných na říjen půjde o další významnou událost, u níž se čeká účast všech. Kdo všechno se sčítání lidu musí účastnit? Hrozí pokuty za neúčast? Jaké otázky čekat a o kterých už se ví, že vypadly? Přinášíme vám podrobné informace.

Český statistický úřad zahájí od února informační kampaň, která by měla obyvatele Česka připravit na letošní sčítání lidu a přesvědčit je, aby údaje zadávali přes internet. On-line část letošního sčítání by měla trvat do 9. dubna. Poté by se do 11. května měly sbírat údaje v terénu. 

Tedy kdo se nezapojí elektronicky, bude moci vyplnit papírový formulář od 17. dubna do 11. května, nicméně apel na on-line sčítání je silný.

Vicepremiér a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ale řekl, že kvůli epidemické situaci ještě Ministerstvo zdravotnictví posoudí, zda se celé sčítání neposune na pozdější termín. Podle Českého statistického úřadu je však posun možný ze zákona maximálně o 30 dnů. 

Účast na sčítání lidu je povinná

Účast na sčítání a s tím související vyplnění dotazníku je povinná pro všechny, kteří mají v Česku trvalý či přechodný aspoň 90denní pobyt nebo azyl. 

Nebude ale nutné, aby svůj elektronický formulář vypisoval každý sám. "To, co chceme zdůraznit, je, že lidé nemusí sečíst jen sebe, ale i další členy své domácnosti, případně další lidi, kteří je požádají o pomoc, protože třeba nemají přístup k informačním technologiím a nejsou v nich zběhlí,“ zdůraznil předseda ČSÚ, Martin Rojíček.

Hrozí pokuty

Pokud však svůj formulář, ať už v jakékoli formě nevyplníte nebo ho nikdo nevyplní za vás, hrozí vám pokuta 10 tisíc korun. Za zneužití údajů ze sčítání pak může hrozit pokuta ve výši až 500 tisíc korun. 

Stejně jako v předchozím sčítání, které proběhlo v roce 2011, má být možné sčítat i elektronicky. Nově se však s elektronickou formou počítá jako se základní. Podle odhadů má sčítání lidu v roce 2021 přijít na 2,23 miliardy korun. 

Kratší dotazník a jaké otázky čekat

Na rozdíl od minulého sčítání budou respondenti odpovídat místo na 47 otázek pouze na 23. Podle návrhu formuláře pro rok 2021 by tak měla být například vypuštěna kolonka otázky ohledně víry, která byla při minulém sčítání lidu kritizována jako zásah do soukromí. 

Vypuštěny mají být otázky na rodinný stav, občanství, postavení v zaměstnání, vybavení bytu teplou vodou a koupelnou. Úplně má zmizet i domovní list. Co se týká pohlaví, zůstanou v nabídce dvě.

Formuláře budou kromě češtiny dostupné také v několika dalších jazycích. Konkrétně to bude angličtina, němčina, polština, ruština, ukrajinština, vietnamština, romština.

Sčítání lidu jako tradice

Sčítání lidu na českém území bylo poprvé provedeno již v roce 1869 a od roku 1918 bylo provedeno celkem devětkrát. Naposledy se tak stalo v roce 2011. Přehled všech minulých sčítání najdete na webových stránkách Českého statistického úřadu. Na webu Sčítání lidu 2021 pak najdete aktuální informace k letošnímu ročníku sčítání.

Na rozdíl od jiných evropských států, které získávají údaje především z databází tamních úřadů, se občané v České republice musejí povinně zapojit. 

Kdy budou výsledky

Samotné sčítání a publikace výsledků budoe otázkou několika měsíců. Podle současného harmonogramu by sčítání mělo probíhat do konce roku 2021 a výsledky by pak byly zveřejněny začátkem roku 2022. Vzhledem k současným spekulacím o odložení celého sčítání se ale může zveřejnění výsledků výrazně zpozdit. 

Výsledky sčítání lidu by neměly obsahovat žádné konkrétní osobní údaje. 

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.