Volba generálního ředitele ČT: Ve třetím kole zvítězil Jan Souček | e15.cz

Novým generálním ředitelem ČT byl zvolen Jan Souček. Po dvanácti letech vystřídá Dvořáka

špi

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rada České televize ve třetím kole zvolila nového generálního ředitele. Zvítězil dosavadní ředitel brněnského studia ČT Jan Souček. Souček porazil dosavadního ředitele Petra Dvořáka, jehož mandát končí letos v září. Nový generální ředitel dostal jedenáct hlasů.

Členové Rady ČT vybírali z pětice kandidátů, kteří postoupili do úzkého výběru. Svoji dosavadní pozici obhajoval generální ředitel Petr Dvořák, který v čele veřejnoprávní televize stojí od roku 2011 a letos na podzim dokončí druhé šestileté volební období. V letech 2003 až 2010 šéfoval komerční TV Nova. Před volbou byl právě Dvořák považovaný za největšího favorita. V proslovu řekl, že by se ve funkci zaměřil „na větší autonomii regionů a posílení koprodukcí“.

Druhým kandidátem na vedení veřejnoprávní instituce byl nakonec vítězný Jan Souček, dosavadní ředitel brněnského studia ČT, v jehož čele stojí od roku 2014. Předtím působil v TV Nova, v Českém rozhlase a také na soukromém Rádiu Krokodýl. Stejně jako další z kandidátů Martin Konrád považuje za hlavní úkol nového šéfa reformu financování televize. V případě zvolení by chtěl vytvořit jednotnou digitální zpravodajskou platformu, na které by se podílela ČT, Český rozhlas a ČTK.

V prvním kole kandidoval i Martin Konrád. Ten stál v čele TV Prima a o post ředitele České televize se ucházel už v roce 2017, kdy prohrál právě s Dvořákem. V současnosti stojí v čele mediální agentury MMB Media Agency Czech. Ve svém projevu řekl, že „nevěří ve zvýšení koncesionářských poplatků a v čele instituce by spíš hledal způsoby, jak ušetřit a chod televize zefektivnit“.

Jan Štern byl další kandidát, který se ucházel o pozici generálního ředitele coby současný zaměstnanec České televize, kde působí jako kreativní producent. V minulosti pracoval také v TV Prima jako šéf programu a ve volbě generálního ředitele neúspěšně kandidoval už v letech 1998, 2001 nebo 2003. Před Radou České televize ve své prezentaci řekl, že by v případě svého zvolení „rekonstruoval kanál ČT2 a vytvořil samostatnou funkci ředitelů kanálů ČT1 a ČT2“.

Čtveřici kandidátů z mediálního prostředí pak doplnil krizový manažer Pavel Hřídel, který v minulosti šéfoval Teplárně Strakonice a momentálně působí ve zdravotnické firmě Batist Medical vyrábějící roušky a další zdravotnický materiál. Ve funkci ředitele by chtěl řešit případnou spolupráci s komerčními televizemi na prodeji obsahu formou tendru.

Profil Petra Dvořáka, současného šéfa ČT:

Video se připravuje ...
Hráči: Vizitka Petra Dvořáka, generálního ředitele ČT

Autor: špi

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video