Podívejte se na neobvyklé snímky: z hnízda na komíně Pražské teplárenské vylétli sokoli | e15.cz

Podívejte se na neobvyklé snímky: z hnízda na komíně Pražské teplárenské vylétli sokoli

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sokoli stěhovaví, kteří hnízdí druhým rokem na komíně Pražské teplárenské, letos úspěšně vyvedli tři mladé. Mláďata přišla na svět na přelomu května a června, kdy byla odborně okroužkována. Do blízkosti budky, ve které sokoli hnízdí, byla umístěna fotopast, která dokumentovala jejich vývoj.

Úspěšná, byť ne tak početná snůška se letos podařila sokolům na komíně v Michli. Na dalších dvou sledovaných lokalitách v Malešicích a Třeboradicích sokolí rodiny úspěšné bohužel nebyly. Mladí holešovičtí sokoli svou budku nejspíš opustili již na přelomu června a července.

„Z důvodu jejich bezpečnosti však ornitologové vyšplhali na stometrový komín Pražské teplárenské teprve v těchto dnech. Kdyby se tam bývali vydali v době, kdy tam mláďata ještě hnízdila, mohla by se vyplašit a zranit se,“ vysvětluje výrobní ředitel Pražské teplárenské Roman Koranda.

„Fotografie dokládají, že rodiče se o všechna mláďata po celou dobu starali. Během léta pak mladí sokoli natrvalo vylétli z hnízda. Rodiče lokalitu nadále obývají,“ říká ornitolog ze Skupiny na ochranu a výzkum dravců a sov Dušan Rak.

Podle Raka mohou nyní mladí sokoli být kdekoli jinde v Evropě, protože jejich akční rádius se měří ve stovkách kilometrů. Vzhledem k tomu, že jsou řádně okroužkovaní, se může brzy stát, že se do Prahy ozvou zahraniční ornitologové s informací, že jsou sokoli u nich. „Tak to ostatně bylo i v případě holešovické sokolí samice. Její kroužek odhalil, že pochází z Berlína a své teritorium našla u nás. V jedné z předchozích sezon byla nalezena zraněná přímo v OC Kotva, ale po úspěšné rekonvalescenci a opětovném vypuštění se do metropole natrvalo vrátila,“ uvádí Rak.

Běžnou praxí je, že sokoli se v prvních třech letech života potulují a hledají lokalitu vhodnou pro budoucí hnízdění. Jakmile ji najdou a podaří se jim zformovat pár, usadí se.

Pražská teplárenská
Akciová společnost Pražská teplárenská vznikla 1. května 1992. Svými aktivitami historicky navazuje na éru Elektrických podniků královského hlavního města Prahy (založeny v roce 1897). V současnosti dodává teplo do více než 225 000 domácností a do desítek dalších administrativních budov, podniků a škol a zdravotnických zařízení. Pražská teplárenská součástí EP Infrastructure. Dlouhodobě patří k lídrům teplárenského trhu s velkým akcentem na ekologii a společenskou odpovědnost.

 

 

 

 

 

 

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video