Poslanci vymysleli desítky změn v daních a EET | e15.cz

Poslanci vymysleli desítky změn v daních a EET

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sněmovna dnes odeslala do závěrečného schvalování vládní daňový balík. Poslanci k němu předložili asi tři desítky pozměňovacích návrhů, z toho desítka se týká elektronické evidence tržeb (EET), jejíž ostrý start pro restaurace a ubytovací služby začne ve čtvrtek. 

Návrh výjimek pro EET předložil ministr financí Andrej Babiš (ANO), poslanci vládní KDU-ČSL i další poslanci. Pravicová opozice navrhla EET rovnou zrušit. Daňový balík by poslanci mohli schvalovat již příští pátek, protože zkrátili potřebné lhůty. ČSSD změny v EET odmítá.

Babiš navrhl, aby pod EET nespadali živnostníci, kteří mají daň z příjmů stanovenou paušálně. Podmínkou je, že příjmy živnostníka v předchozích třech letech nepřekročily ročně 250 tisíc korun. Druhou změnu v EET navrhl Babiš u e-shopů pro transakce, kde zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Na ně se EET vztahovat nemá.

Vše o EET čtěte zde>>>

Také poslanci vládní KDU-ČSL představili své návrhy na změny v EET. Chtějí rovněž, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají stanovenou paušální daň. Kromě toho navrhují vyjmout z působnosti zákona o EET prodejce na farmářských trzích, kteří prodávají nejméně tři čtvrtiny své produkce. Chtějí z EET vyjmout i podnikatele s ročními příjmy do 414 tisíc korun a také ty podnikatele, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost a měsíčně nevydělají víc než 5401 korun.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a poslanec Martin Plíšek (TOP 09 a Starostové) předložili návrhy na zrušení celého zákona o EET. Stanjura prohlásil, že zrušení EET jako celku a bez náhrady je jediným skutečným systémovým řešením. Podle Plíška obsahuje zákon o EET nedostatky a projekt není dobře připraven. Pravice projekt EET od počátku kritizuje, vláda ho naproti tomu prosazuje jako nástroj pro narovnání podnikatelského prostředí a pro potírání daňových úniků.

Stanjura předložil také další daňové návrhy klubu ODS. Navrhuje například snížit základní sazbu DPH z 21 na 19 procent, snížit počet sazeb DPH z nynějších tří jen na dvě, platily by jen sazby 19 a deset procent. Navrhuje převést stravovací služby do desetiprocentní sazby DPH. Dosud byly v sazbě 21 procent, kvůli zavedení EET je zákon přesunul do 15procentní sazby, to ale podle Stanjury není dostatečné. Navrhl vyjmout platbu kartami z povinnosti evidovat tržby.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a Stanjura navrhli zrušit sedmiprocentní solidární zvýšení daně z příjmu u lidí s příjmy přibližně nad 100 tisíc korun měsíčně. Kalousek také navrhuje snížit počet sazeb DPH na dvě, platila by základní sazba 20 procent a snížená deset procent. Chce tak vrátit sazby DPH na úroveň před krizí. "Navrhuji návrat do stavu, jehož změnu jste pranýřovali," vzkázal Kalousek vládním sociálním demokratům. Dodal, že pokud to ČSSD nepodpoří, byla její tehdejší kritika pokrytecká.

Vládní daňový balík mění celkem sedm zákonů v oblasti daní. Především zvyšuje daňové slevy na druhé a další dítě. Zpřísňuje podmínky pro vyplácení daňového bonusu a usnadnit má i placení daní, cel nebo poplatků platební kartou. V účinnost by měl vstoupit od 1. dubna příštího roku, vyšší slevy na děti má být možné využít zpětně už od počátku roku.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video