Hospodářská komora: Nechceme výjimky v EET | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Hospodářská komora: Nechceme výjimky v EET

ČTK

Obecná podpora Hospodářské komory ČR k zavedení elektronické evidence tržeb trvá, podnikatelé jsou ale rozčarováni z posledních kroků vlády, která je před zahájením projektu rozhádaná. Největším problémem je nejistota, řekl dnes novinářům prezident komory Vladimír Dlouhý. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR podle jeho prezidentky Marty Novákové podporuje plošné zavedení EET od počátku, ale je proti vytváření výjimek.

"Nechceme, aby se v rámci hysterie, která teď kolem EET vznikla, byly vytvářely výjimky k jejímu plošnému zavedení," řekla Nováková. Již vyjmutí stánkového prodeje z EET je podle ní vytvořením podmínek pro únik do šedé ekonomiky. "Té je nejvíce ve stavebnictví. Chtěli bychom, aby každý instalatér, ale i lékař nebo notář měl EET, není to nic složitého," podotkla.

"My jsme od počátku podpořili EET, není ale tajemstvím, že to bylo proti vůli 50 procentů členů. Dnes, den před jejím zahájením, jsme rozčarovaní. Naším partnerem je vláda, která je rozhádaná a nás to velmi mrzí. Vláda lavíruje, není jasné, jaký přístup zvolí," řekl Dlouhý.

Problémem je podle Dlouhého vydání metodiky až ke konci srpna, navíc je v ní řada nejasností a nastávají další změny. Vyjmutí e-shopů z povinnosti evidovat tržby je v zásadě pořádku, nicméně tento přístup měl být avizován dříve. Totéž platí v případě minimálního limitu pro malé podnikatele, poznamenal Dlouhý.

Google svým výpadkem zastavil i část EET

Stát by měl kvůli EET podle něj výrazným způsobem plošně snížit daně i celkové odvodové zatížení práce. "Konkrétní odpověď ohledně sazeb a struktury neumím dát, je to věc diskuse, souvisí to s přípravou rozpočtu, musí k tomu být politická shoda," dodal.

Zákon o evidenci tržeb, jejíž zavedení patří mezi stěžejní projekty současné vládní koalice, vstoupí v účinnost ve čtvrtek. Zhruba 40 tisíc podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách má začít elektronicky evidovat tržby. Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

S příchodem EET skončí stovky hospod, tvrdí pivovary. Hlavně na venkově

V posledních dnech ale kolem evidence tržeb propukla roztržka mezi ČSSD a ANO, když ministr financí Andrej Babiš přišel s návrhem na změny. Podle nich by se z EET mohli vyjmout živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 tisíc korun, a také platby kartou prostřednictvím internetu v e-shopech.

Další změny navrhli i lidovci, kteří chtějí, aby se z EET vyňali všichni plátci paušální daně, prodejci na farmářských trzích a "ti, kteří si pouze přivydělávají". Systém by se podle nich měl vztahovat jen na poplatníky s obratem nad 414 tisíc korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!