Pošta podá ústavní stížnost proti zamítnutí rozdílných mezd | e15.cz

Pošta podá ústavní stížnost proti zamítnutí rozdílných mezd

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká pošta podá ústavní stížnost proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, že nemůže vyplácet rozdílnou mzdu za stejnou práci v různých regionech. Na verdikt jako první upozornil deník E15.

„S ohledem na to, že Nejvyšší soud vydal tzv. precedentní rozhodnutí, má Česká pošta za to, že podání ústavní stížnosti je na místě i s ohledem na celospolečenský zájem na řešení této otázky,“ uvedl mluvčí.

Rozsudek NS dal za pravdu muži, který jako řidič pracoval pro Českou poštu v Olomouckém kraji, a to za mzdu 18 080 korun. Zcela identická pozice, ovšem v Praze, byla odměňována o více než 3000 korun štědřeji. Zaměstnanec úspěšně žádal o dorovnání mzdy, které přesáhlo 100 tisíc korun.

Pošta rozdílné mzdy obhajuje tím, že do jejich výše se promítají jednak předpoklady a požadavky pro výkon práce, jednak podmínky jednotlivých pracovišť. Práce řidiče v Praze je podle argumentace státního podniku složitější, odpovědnější a namáhavější, například s ohledem na velikost regionu a rozmístění provozu do několika částí a budov. Odměňování navíc zohledňuje i reálnou výši mezd a životních nákladů v Praze.

Česká pošta zaměstnává 29 tisíc lidí. Kvůli nízkým mzdám se každoročně potýká s velkou fluktuací lidí. Letos od dubna zvýšila platy v průměru o pět procent. Loni v ní byla průměrná mzda 28 480 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video