Přetahování o rozpočtový přebytek, ČSSD ho chce dát na důchody, Babiš radí počkat | E15.cz

Přetahování o rozpočtový přebytek, ČSSD ho chce dát na důchody, Babiš radí počkat

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vládní koalice se na dnešním jednání neshodla na využití šedesátimiliardového přebytku loňského rozpočtu. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce s rozhodnutím počkat na vývoj letošního rozpočtu. Čas má vláda do konce dubna, kdy musí Sněmovně předložit návrh na využití peněz.

"Nechme běžet (letošní) rozpočet a uvidíme, jak bude vypadat koncem března," řekl Babiš novinářům. Jednotliví ministři by podle něj chtěli mít čím dál větší rozpočty, a přitom je nečerpají. Uvedl, že přebytek reálně neexistuje, jde jen o administrativní úkon. "Pravdu má pan prezident, který říká, že ty peníze de facto neexistují," připomenul nedělní výrok prezidenta, který označil za ekonomické analfabety ministry, kteří po úterním oznámení, že loňský rozpočet skončil s přebytkem 61,8 miliardy korun, začali plánovat, jak s penězi naloží.

Sociální demokraté navrhovali na dnešním jednání koaliční rady převést přebytek loňského rozpočtu na důchodový účet, z kterého se vyplácejí penze. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Alternativní návrh z dílny ČSSD pak podle něj počítá s využitím přebytku 62 miliard korun na snížení schodku v letošním rozpočtu. Letošní státní rozpočet počítá se schodkem 60 miliard korun.

"Celá částka by mohla být převedena na důchodový účet a byla by využita na výplatu a valorizaci důchodů v dalších letech. Druhým návrhem je využít přebytek, abychom odstranili rozpočtový schodek v roce 2017 a přiblížili se vyrovnanému rozpočtu i v letošním roce," uvedl Sobotka.

Letošní státní rozpočet počítá se schodkem 60 miliard korun. "Pan premiér má pravdu v tom, že důchody jsou deficitní, ale tady ten účet je reálně nepoužitelný," uvedl Babiš k představě ČSSD. Podotkl, že on a premiér myslí podobě, "ale každý to komentuje jiným způsobem".

"Jiné je to u ministra zemědělství Mariana Jurečky, který chce další peníze," uvedl Babiš. O případném navýšení některých kapitol je podle něj možné rozhodnout až podle vývoje na jaře.

Ministři za ANO se ráno před jednáním vlády shodli na tom, že peníze z přebytku by se měly použít na snížení státního dluhu, což navrhuje i předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) by chtěla dát část přebytku i do investic. "Počítám s tím, že rok 2017 bude přelomový v oblasti čerpání evropských dotací. Doufám, že stihneme nahonit i to, co jsme měli dočerpat v roce 2016, což znamená investovat," řekla novinářům.

KDU-ČSL pak chce část přebytku směřovat na zlepšování života lidí na venkově, konkrétně na výstavbu vodovodů a čistíren odpadních vod a opravy silnic druhé a třetí třídy. "To jsou investice, které stát stejně musí urychleně udělat. Není možné, abychom měli přes 200 obcí, kde nemají vodovod a obyvatelé chodí tři měsíce v roce pro vodu s kanystry a obce, kde není kanalizace ani čistírna odpadních vod a přepady ze septiků tečou do potoků a řek. Chceme, aby se i mimo Prahu a velká města žilo kvalitně," uvedl první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video