Pro šéfa Senátu by odchod ANO z koalice nebyla katastrofa | E15.cz

Pro šéfa Senátu by odchod ANO z koalice nebyla katastrofa

Pavel Otto

Předčasné volby, odchod z vlády jak Andreje Babiše, tak premiéra Bohuslava Sobotky nebo menšinová vláda ČSSD a lidovců podporovaná opozicí, která by zemi dovedla do řádných voleb do Poslanecké sněmovny. To jsou některé z možných řešení vládní krize.

Podle předsedy Senátu za sociální demokracii Milana Štěcha by případný odchod hnutí ANO z koaliční sestavy nebyla katastrofa. „Dovedu si tuto variantu představit. Babiš způsobil hromadu problémů, které jsou už zcela neúnosné. Pokud je pro ANO jeho odchod z vlády tak citlivá věc, ať odejde celé hnutí. ČSSD a lidovci chtějí dokončit mandát,“ řekl v rozhovoru pro server E15.cz.

Nejméně přijatelná je varianta, kterou po schůzce prezidenta Miloše Zemana se šéfy koaličních stran začal razit Andrej Babiš, tedy odchod jak jeho, tak premiéra Bohuslava Sobotky. S touto možností poprvé přišel před týdnem předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

 

Pro Babiše by to za situace, kdy ho Poslanecká sněmovna označila za lháře a lidé proti němu vystoupili na demonstracích, znamenalo remízu. Naopak Sobotka by mu zbytečně ustoupil a nic by tím nezískal. Vztahy mezi ČSSD a ANO jsou natolik vyhrocené, že jakákoliv další spolupráce je obtížně představitelná.

Ve vládní sestavě se také ozývají hlasy, které spolu s opozicí začínají volat po předčasných volbách. Někteří politici však tvrdí, že do prázdnin by se už nestihly uspořádat a v létě by výsledek kvůli dovoleným ovlivnila nízká účast.

„Nevím, nepočítal jsem lhůty, které jsou k tomu potřeba. Je ale pevně daný termín řádných voleb. Vládní krizi zapříčinily problémy Andreje Babiše, a kdyby prezident konal, už by nebyl ve vládě. ANO si může nominovat svého ministra nebo ministryni financí a vláda může dokončit mandát,“ dodal Štěch.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!