Průzkum: pražské volby by ovládlo ANO. TOP 09 nechalo za sebou | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Průzkum: pražské volby by ovládlo ANO. TOP 09 nechalo za sebou

Průzkum: pražské volby by ovládlo ANO. TOP 09 nechalo za sebou
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Euro - Martin Pinkas

ČTK, čap

Komunální volby v Praze by vyhrálo hnutí ANO s 20 procenty hlasů před TOP 09 se 14 procenty. Následují ČSSD a ODS, ukázal průzkum agentury STEM/MARK z počátku září. Razantní změnu ve vedení magistrátu, kterému nyní vládne TOP 09 s podporou ČSSD, chtějí tři čtvrtiny dotázaných.

Říjnových voleb do obecních zastupitelstev se plánuje určitě zúčastnit skoro polovina Pražanů. O výsledcích informoval Pavel Šimoník ze STEM/MARK.

„Volební preference i názor na současné vedení radnice ukazují, že Pražané si přejí, a patrně i očekávají, po komunálních volbách zásadní obměnu ve vedení magistrátu,“ uvedli autoři průzkumu. Nerozhodnutých zůstává 22 procent z lidí, kteří nevylučují účast ve volbách. Komunální volby se budou v Česku konat 10. a 11. října.

Sociální demokracie by podle průzkumu v komunálních volbách v Praze získala devět procent a ODS osm procent hlasů. Trojkoalici zelených, lidovců a Starostů by volilo šest procent a Piráty pět procent lidí, kteří neodmítají jít k volbám.

Pod hranicí zůstalo hnutí Pro Prahu, Úsvit a Svobodní

Těsně pod hranicí volitelnosti by se čtyřmi procenty bylo Politické hnutí Pro Prahu a také Úsvit a Svobodní, o procento méně by měla KSČM. U komunistické strany ale autoři průzkumu upozornili na tradičně menší ochotu respondentů přihlásit se k její volbě. „Za nezvratné považují své rozhodnutí (volit konkrétní stranu) častěji voliči KSČM a ČSSD,“ uvedla STEM/MARK.

Graf komunální volbyGraf komunální volbyAutor: STEM/MARK
Zdroj STEM/MARK

Říjnových voleb se plánuje určitě zúčastnit 46 procent oprávněných voličů v Praze, k urnám půjdou spíše starší a vzdělanější občané. Číslo zhruba odpovídá 44procentní účasti v minulých volbách. O komunální dění se podle průzkumu zajímá 70 procent dotázaných.

Jana Havligerová: Jak si zajistit předvolební alibi

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!