Půta zůstane hejtmanem Libereckého kraje, Starostové utvoří koalici s ČSSD, ANO a ODS | e15.cz

Půta zůstane hejtmanem Libereckého kraje, Starostové utvoří koalici s ČSSD, ANO a ODS

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vítězní Starostové pro Liberecký kraj, ANO, ČSSD a ODS podepsali v Liberci dohodu o vytvoření koalice v Libereckém kraji. Hejtmanem zůstane lídr starostů Martin Půta (STAN). V zastupitelstvu bude mít koalice výraznou většinu 35 mandátů z 45. Starostové budou mít podle dohody většinu v devítičlenné krajské radě. Mimo hejtmana obsadí další čtyři místa. ANO obsadí místa včetně statutární náměstkyně pro Jitku Volfovou, která byla lídrem kandidátky. Po jednom zástupci v radě budou mít ČSSD a ODS.

V Libereckém kraji se letos do krajského zastupitelstva dostalo sedm stran, což je nejvíc v historii Libereckého kraje. Starostové vyhráli s výrazným náskokem, když pro ně hlasovala téměř třetina voličů.

Vše o krajských a senátních volbách čtěte zde >>>

Získali 18 mandátů. Druhé skončilo ANO, které má devět zastupitelů. Třetí komunisté získali čtyři mandáty, stejně jako ČSSD, ODS a Změna pro Liberecký kraj, které skončily za nimi. V zastupitelstvu budou také dva zástupci Koalice SPD SPO.

Připravujeme podrobnosti

Martin Půta stojí v čele Libereckého kraje od roku 2012

Vizitka hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (45), který zůstane v čele kraje i v dalším volebním období:

Datum a místo narození: 13. září 1971 v Liberci.

Vzdělání: vystudoval obor veřejná správa na Metropolitní univerzitě Praha.

Současné zaměstnání a funkce: hejtman Libereckého kraje (od listopadu 2012); člen zastupitelstva Libereckého kraje (od února 2007), člen zastupitelstva a rady zastupitelstva Hrádku nad Nisou; předseda české části Euroregionu Nisa (od března 2011).

Předchozí zaměstnání: technolog a vedoucí výroby ve společnosti Vulkan v Hrádku nad Nisou (1993 až 2002), starosta Hrádku nad Nisou (2002-2012).

Politická příslušnost: člen politického hnutí Starostové a nezávislí (STAN), bývalý předseda STAN (od března do listopadu 2014), do března 2014 byl předsedou politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj, v letech 2004 až 2008 byl členem Strany pro otevřenou společnost (SOS)

Rodina: ženatý; dvě dcery

Zájmy: publicistika, hudba, sport, zahrada

Ostatní:

- V politice se začal angažovat v rámci sdružení Hrádek potřebuje změny!, které mimo jiné bojovalo proti výstavbě silnice přes městský park v Hrádku nad Nisou a kritizovalo poměry ve městě. V komunálních volbách v roce 2002 sdružení dostalo téměř 40 procent hlasů (11 z 25 mandátů) a Půta byl poté zvolen starostou. Sdružení uspělo i v dalších komunálních volbách v roce 2006 (přes 51 procent hlasů) a 2010 (přes 60 procent hlasů).

- Do zastupitelstva Libereckého kraje kandidoval za SOS již v roce 2004, nebyl ale zvolen. Členem zastupitelstva se stal až v únoru 2007 jako náhradník poté, co jedna ze zastupitelek SOS rezignovala. V roce 2008 již byl zvolen jako lídr kandidátky Starostové pro Liberecký kraj, která získala sedm mandátů, a znovu v roce 2012, kdy vyhrála volby se ziskem 13 z 45 mandátů.

- Po krajských volbách 2012 čelil Půta jako lídr vítězného SLK několika anonymním útokům.

- Kandidaturu do čela STAN oznámil počátkem března 2014 poté, co jeho nominaci schválil sněm místního hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Krajské hnutí se však rozhodlo, že bude dál působit jako samostatné, protože má v kraji silnou členskou základnu.

- V listopadu 2014 policie Půtu obvinila z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, který je jedním z projektů financovaných ROP Severovýchod. Půta se proti obvinění odvolal, jeho stížnost státní zástupce zamítl. Do vyřešení případu se vzdal funkce předsedy STAN a později odstoupil i z čela ROP Severovýchod. V čele Libereckého kraje zůstal. Půta obvinění odmítá a čeká na soud, před kterým se chce obhájit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video