Rekordní zájem o státní dluhopisy. Investoři reagují na zprávu o možném rozšíření nákupů ČNB | E15.cz

Rekordní zájem o státní dluhopisy. Investoři reagují na zprávu o možném rozšíření nákupů ČNB

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 53,4 miliardy. To je několikanásobně více než původně plánovalo. Vyplývá to z informací na webu České národní banky. Podle původních plánů se chystal rezort prodat dluhopisy za maximálně 12 miliard korun. Ministerstvo prostředky využije na boj s ekonomickými dopady pandemie koronaviru. V důsledku nákazy letos vzroste deficit rozpočtu ke 200 miliardám korun. Novelu zákona o rozpočtu ve středu podepsal prezident Miloš Zeman.

„Dnešní aukcí tak pokrylo ministerstvo zhruba třetinu svých výpůjčních potřeb, pokud počítáme s deficitem státního rozpočtu ve výši 200 miliard korun. Za vysokým zájmem investorů stálo nedávné zlevnění státních dluhopisů a aktuální oznámení možných nákupů státních dluhopisů centrální bankou. Už jen to, že ČNB k takovému kroku může přistoupit, uklidnilo investory a naopak zesílilo poptávku po českých státních dluhopisech,“ uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Největší zájem měli investoři o dluhopis se splatností v roce 2023, kterého nakoupily za 36,06 miliardy korun, plán počítal s maximálně pěti miliardami korun. Za 14,3 miliardy koupili investoři dluhopis se splatností v roce 2031, přičemž plány rezortu financí počítaly s třemi miliardami korun. V případě dluhopisu se splatností v roce 2027 ho koupili investoři za tři miliardy korun a naplánované maximum bylo čtyři miliardy korun.

Táborský dodal, že výnosy státních dluhopisů v posledních dvou dnech opět klesají poté, co v předchozích týdnech naopak rostly kvůli zhoršení obrázku veřejných financí.

Prezident Zeman podepsal navýšení salda rozpočtu

Sněmovna schválila zvýšení schodku státního rozpočtu z původních 40 na 200 miliard korun v úterý. MF při té příležitosti oznámilo, že deficit chce financovat právě především prodejem státních dluhopisů. 

Sněmovna ale zároveň odmítla projednat ve stavu legislativní nouze novelu zákona o ČNB, která by centrální bance umožnila nakupovat cenné papíry, včetně státních dluhopisů, s delší dobou splatnosti.

 

Poslanci schválili změnu státního rozpočtu v podobě, v jaké ji předložila vláda. Přijali však doprovodné usnesení. V něm vyzvali vládu, aby vytvořila rychlý program pro přímou finanční podporu osob samostatně výdělečně činných. Novelu zákona o rozpočtu ve středu podepsal prezident Miloš Zeman. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ve sněmovně ujišťovala, že ekonomika, veřejné rozpočty i měnová politika jsou v takové kondici, že vzniklou situaci ustojí. Hlavní změnou u výdajů je navýšení vládní rozpočtové rezervy o 59,3 miliardy korun na operativní využití k řešení dopadů šíření koronaviru. Původně činila rezerva 4,9 miliardy korun. Ministryně řekla, že stát už ji vyčerpal na nákupy ochranných pomůcek pro boj s epidemií koronaviru.

Dále novela zvyšuje dávky na nemocenské pojištění o deset miliard korun výdaje na obsluhu státního dluhu o pět miliard korun z původních 43,8 miliardy korun. U příjmů ministerstvo financí počítá s poklesem daňových příjmů o 55,7 miliardy korun kvůli omezení výkonu ekonomiky. Na straně výdajů chce vláda vzít ministerstvu obrany 2,9 miliardy na vojenské nákupy. Na slevách na jízdném chce ušetřit 1,5 miliardy korun.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video