Smlouva pro Česko: Řekněte nám, co si opravdu myslíte o důchodech a proč?

Jít do důchodu o jeden rok dříve znamená, že zaměstnanci budou mít kvůli vyšším daním přibližně o 1200 korun na čisté mzdě každý měsíc méně.

Jít do důchodu o jeden rok dříve znamená, že zaměstnanci budou mít kvůli vyšším daním přibližně o 1200 korun na čisté mzdě každý měsíc méně. Zdroj: shutterstock

Dáváte přednost vyššímu důchodu, ačkoli to pro vás bude znamenat placení vyšších daní a tím pádem snížení vaší současné životní úrovně? Nebo to vidíte naopak? Vaše odpovědi nám pomohou najít vhodná řešení. Anketa je součástí nevládního internetového projektu „Smlouva pro Česko“, jehož cílem je vytvořit takovou koncepci ekonomiky, která by dávala smysl a byla pro všechny občany srozumitelná.  

Za projektem Smlouva pro Česko, který vznikl pod garancí mediálního domu Czech News Center, stojí jeden z nejúspěšnějších evropských ekonomů Filip Matějka a ekonomicko-politická komentátorka Lenka Zlámalová. „Média mají stále obrovskou sílu udat agendu. Nastolit témata. Jenže to moc nedělají. Proto jsme si řekli, že to zkusíme. Že využijeme velký dopad médií CNC. A pokusíme se vtáhnout lidi, aby sami politikům řekli, jak si představují svoji budoucnost. Dát dohromady novou společenskou smlouvu lidí s politiky. Proto název Smlouva pro Česko,“ říká Zlámalová.

Cílem projektu je získat co nejvíce názorů lidí a s nimi pak v debatách konfrontovat ekonomy, sociology i politiky. „Žijeme v době, kdy politická rozhodnutí často ovlivňují průzkumy veřejného mínění. Chceme proto právě jejich prostřednictvím politikům ukázat, co lidé očekávají, a to zejména v oblastech důchodů, zdravotnictví a vzdělávání,“ konstatuje Zlámalová. 

Diskuse o klíčových tématech, jako jsou penze, platy, sociální dávky, ceny, je v současnosti rozdrobena do nesrozumitelného chaosu spousty protichůdných nápadů a detailů. „Přáli bychom si, aby se všichni zaměřili na to, co je opravdu důležité a neztráceli se v drobnostech, které nakonec komplikují politické rozhodování a zhoršují výsledek pro ekonomiku,“ tvrdí Matějka a poukazuje na neustálou debatu o tom, jaký máme dluh kvůli důchodcům a zda by věk pro odchod do penze neměl být zvýšen.

„Nikdy ale nemluvíme o té jednoduché a nejdůležitější věci: co za co.“ Například jít do důchodu o jeden rok dříve znamená, že zaměstnanci budou mít kvůli vyšším daním přibližně o 1200 korun na čisté mzdě každý měsíc méně.

Co si opravdu myslíte o důchodech nám můžete sdělit prostřednictvím jednoduché ankety níže: