Správa daně z příjmu fyzických osob je nepřehledná a složitá, tvrdí kontrolní úřad | E15.cz

Správa daně z příjmu fyzických osob je nepřehledná a složitá, tvrdí kontrolní úřad

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Správa daně z příjmů fyzických osob je nepřehledná a složitá pro plátce i úřady. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Zákon o daních z příjmů obsahuje podle NKÚ řadu výjimek a ministerstvo financí nesleduje dopady změn v zákoně na státní rozpočet. Při elektronickém výběru daní finanční úřady několikrát porušily zákon, dodal NKÚ. Ministerstvo souhlasí, že je zákon složitý, ale analýzy dopadu změn zákona provádí, řekl Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva.

NKÚ prověřoval postup ministerstva financí, Generálního finančního ředitelství a finančních úřadů při správě daně v letech 2012 až 2015. "Kontrola ukázala, že zákon o daních z příjmů se postupně stává stále více nepřehledným, je složitý a obsahuje řadu výjimek, což komplikuje správu daně, zvyšuje administrativní zátěž těm, kteří daně odvádějí i spravují, a nepřispívá efektivitě výběru daně," uvedl mluvčí NKÚ.

Na složitost placení i výběru daně mělo podle úřadu vliv celkové množství odpočitatelných položek i časté změny v zákoně. "Jen v kontrolovaném období byla zavedena například nová sleva na dani, progrese daňového zvýhodnění podle počtu dětí, solidární zvýšení daně pro osoby s vysokými příjmy nebo se měnily podmínky pro vykazování daňového základu," upozornil Kešner.

"Nález NKÚ de facto potvrzuje závěry diskusí v odborných kruzích o složitosti a komplikovanosti současného zákona o dani z příjmů. Je potřeba si uvědomit, že současný zákon nabyl účinnosti v roce 1993, přičemž do jeho dnešní podoby se promítlo více než 140 novel. Mezi daňovými zákony se tak jedná o nejčastěji novelizovaný právní předpis. V tomto ohledu lze dozajista přivítat inciativu Ministerstva financí ČR, které pracuje na nové, modernější podobě zákona. Lze předpokládat, že zákon bude představen v nadcházejícím volebním období," řekl bývalý šéf finanční správy, daňový expert skupiny APOGEO Jiří Žežulka

"Zpráva NKÚ ovšem upozorňuje na alarmující skutečnost, že díky zastaralému informačnímu systému při správě daní je velmi těžké odhadovat důsledky zákonných změn na inkaso daně z příjmů. Ministerstvo financí má tedy jen velmi omezené možnosti, jak odhadnout případné dopady uvažovaných změn, což v praxi může vést k zásadním problémům. Vybudování plně funkčního a nového systému pro správu daní bude pravděpodobně trvat několik let," dodává Žežulka.

Že je nynější systém daně z příjmů složitý, potvrdilo i ministerstvo. "Proto v současné době připravuje ministerstvo financí zcela nový zákon o daních z příjmů, který bude jednoduchý a odolnější proti negativním dopadům častého zavádění výjimek. Součástí nového konceptu bude katalog parametrů, který bude obsahovat přehled všech daňových výjimek včetně kvantifikace jejich dopadů na příjmy z této daně, čímž bude zároveň vyhověno dalším požadavkům NKÚ," uvedl Běhal.

Změny v zákoně se podepsaly i na nepřesných odhadech příjmů z daní do státní pokladny. Odhady se podle NKÚ lišily od skutečného objemu peněz z daně až o asi šest procent. Ministerstvo financí navíc samo nezjišťovalo, jak se změny promítly do rozpočtu. "K dispozici sice mělo údaje z daňových přiznání, ty se ale nezpracovávají způsobem, který by umožnil rozpoznat reálný dopad jednotlivých změn na rozpočet," uvedl Kešner. "S ohledem na to, že úpravy se mohou dotýkat až zhruba 4,5 milionu fyzických osob a více než 350.000 zaměstnavatelů a každá další úprava může dále zvyšovat administrativní zátěž, bylo by vhodné vliv změn vyhodnocovat," doplnil.

Při elektronickém podání daňových přiznání, které je od roku 2015 povinné pro osoby s datovou schránkou, finanční úřady v několika případech porušily zákon. Automatizovaný daňový informační systém (ADIS) totiž neumí odeslat automaticky zprávu o odmítnutí podání, takže na chybu v přiznání musí plátce daně upozornit pracovníci finanční správy.

"Na vzorku 141 odmítnutých podání kontroloři zjistili, že v osmi případech finanční úřady nevyzvaly osobu, aby podání opravila, ale rovnou jí uložily pokutu, čímž porušily zákon," sdělil mluvčí NKÚ. V roce 2015 evidovalo Generální finanční ředitelství přes 400 000 podání přes datovou schránku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.