Stát zvýší hladiny v nádržích a postaví nové | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Stát zvýší hladiny v nádržích a postaví nové

Pavel Otto

Pavel Otto

Chystaná nová vodní díla, například zlínské Vlachovice, umožní udržet v krajině více vody

Situace tuzemských řek je kritická, v některých je už jen pět procent vody. Stát proto zvýší hladiny některých nádrží a postaví nové. Například zásobní prostor Novomlýnských nádrží vzroste o devět milionů metrů krychlových vody, aniž budou nutné stavební úpravy. Uvádí to společný materiál ministerstev zemědělství a životního prostředí o boji se suchem, který projednala vláda.

Šéf rezortu zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) odmítl spekulace o znárodňování studní. „V návrhu novely zákona nic takového není, je to naprostý nesmysl,“ řekl.

V Česku chybí voda, v boji proti suchu mají pomoci dotační programy. Zjistěte, které to jsou

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde o to, aby při povodních či jiných mimořádných událostech mohli hasiči a další složky integrovaného záchranného systému vstupovat na soukromé pozemky.

„Rozhodně to neznamená, že bude majitelům studní nařizováno, aby je umožnili využívat obcím,“ podotkl. V boji se suchem bude podle Tomana klíčová voda zachycená v nádržích. Pro Zlínsko se právě chystá vodní dílo Vlachovice o kapacitě 29 milionů metrů krychlových. Na Rakovnicku se připravují nádrže Senomaty, Šanov s Kryry, jež pojmou přes osm milionů kubíků. Poldr Skalička v Pobečví se má změnit ve stálou nádrž s objemem 42 milionů metrů krychlových.

Stiženy „Božím trestem“. Jak vypadají zábavní parky v New Orleans třináct let od hurikánu Katrina
Pohled dovnitř elektrárny na Orlíku: Obří potrubí má po 54 letech nový povrch
Co se státní půjčkou na bydlení? V Praze si toho za ni moc nepořídíte
Marvanová: Smetka lže. Chce jen hodit vinu na někoho jiného

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!