Stavební povolení má zrychlit o čtyři roky | E15.cz

Stavební povolení má zrychlit o čtyři roky

ilustrační
ilustrační
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Délka stavebního řízení by se měla po mnoha letech slibů konečně zrychlit. Díky novému stavebnímu zákonu by mělo být garantováno, že rozhodnutí o povolení stavby nebude úřadu trvat déle než šedesát dnů. Vyplývá to z věcného záměru stavebního zákona, který v pátek zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj k připomínkovému řízení. Samotný zákon má být podle rezortu platný do dvou let.

V případě, že úřady nestihnou stanovisko vydat, žadatel dostane automaticky kladné stanovisko, takzvanou fikci souhlasu závazného stanoviska. Ve hře je navíc varianta, že by se lhůta zkrátila na 30 dnů – to ovšem bude předmětem vyjednávání o zákoně.

Ke zrychlení má pomoci především nová soustava stavebních úřadů, která bude fungovat na stejném principu jako u finančních nebo katastrálních úřadů. V jejím čele bude stát Nejvyšší stavební úřad, který bude řešit nejen stavební a územní povolení, ale také posuzování stavby z pohledu vlivu na životní prostředí a řadu dalších řízení, které dnes žadatel musí řešit na různých místech.

Povolit běžný bytový dům dnes může ve skutečnosti trvat i deset let, stěžuje si Sdružení pro architekturu a rozvoj. Podle Hospodářské komory by se celý povolovací proces včetně soudního přezkumu měl v průměru zkrátit z 5,4 roku na jeden rok.

„Více než dvacet let politici slibovali zrychlení povolování staveb. Místo toho je Česká republika na chvostu všech mezinárodních žebříčků kvůli mnoha desítkám dotčených orgánů, které musejí povolení zaštítit svým razítkem,“ říká mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Zákon rovněž předpokládá vytvoření zcela nového informačního systému, v rámci něhož budou veřejně dostupné i informace o stavu daného řízení nejen pro jednotlivé úředníky, ale také pro žadatele.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video