Strany: Venkov získává miliardy. Peníze ale škodí a část získá Babiš | E15.cz

Strany: Venkov získává miliardy. Peníze ale škodí a část získá Babiš

ČTK

Zástupci stran zastoupených na diskusi pořádané Asociací soukromého zemědělství odmítli navýšení maximální výše dotací v evropském rozvojovém programu na 150 milionů korun na projekt, které učinilo ministerstvo zemědělství. 

Kritikem byla i zástupkyně ČSSD Terezie Daňková. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se nevyjádřil, protože diskusi opustil s odkazem na vládní krizi. Podobně to udělal zástupce ANO Jaroslav Faltýnek. Navýšení tak nikdo nebránil.

Pelta s Janstou zadrženi kvůli dotacím na sport. Policie si přišla i pro Březinu

Ministerstvo před rokem a půl zvýšilo maximální podporu na projekty v Programu rozvoje venkova, ve kterém se do roku 2020 přerozdělí skoro 97 miliard korun. Peníze by měly jít hlavně na ochranu životního prostředí, významný podíl programu ale cílil i na investice ke zvýšení konkurenceschopnosti zemědělství a na inovace podniků. Ministr Jurečka často mluvil o tom, že peníze měly využít velké podniky například na stavbu skleníků.

Většina stran, pokud by se dostala do vlády, by maximální podporu snížila. Podle poslance TOP 09 Herberta Pavery byl limit navýšen jen kvůli Agrofertu, který tehdy patřil ministru financí Andreji Babišovi (ANO). "Všechna ta dotační politika se změnila kvůli panu Babišovi. Dotační tituly se navýšily kvůli velkým agrárníkům především u pana Babiše," řekl.

Z Čapího hnízda se stane předvolební politická bomba, prověřování kauzy potrvá déle

"Cokoliv za 300 milionů korun není žádným přínosem pro venkov, to je úplný nesmysl, to je velkoprůmysl. Škodí to venkovu a malým a středním zemědělcům," dodala zemědělská expertka ODS a bývalá senátorka Veronika Vrecionová.

Zvýšení maximální výše kritizovala i zástupkyně vládní ČSSD. "Ten 150milionový limit by vůbec neměl být v tomto programu," řekla Daňková, která je poradkyní ČSSD v oblasti zemědělství. Realisté pak ústy Alexandera Királyho navrhli strop 20 milionů korun na projekt. Pro snížení stropu by byli i Zelení zastoupení Jiřím Guthem. Aleš Jakl (Piráti) hranici nekomentoval, raději by ale dával peníze na obnovu obcí v Sudetech.

Kotlíkové dotace se vrací, lidé mohou znovu získat až 128 tisíc

Ministerstvo změnu spustilo předloni, strop byl do té doby 50 milionů korun. Resort říká, že na druhou stranu proplatil všechny projekty, o které si řekli malí farmáři.

Podíl českého rozpočtu na programu je 35 procent, zbytek jsou evropské zdroje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!