Pelta s Janstou zadrženi kvůli dotacím na sport. Policie si přišla i pro Březinu | e15.cz

Pelta s Janstou zadrženi kvůli dotacím na sport. Policie si přišla i pro Březinu

ČTK, ač

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V sídle Fotbalové asociace ČR na pražském Strahově zasahuje policie. Vyšetřovatelé prohledávají kanceláře. Důvodem rozsáhlé razie jsou dotace na sport. Policie zadržela kromě jiných předsedu FAČR Miroslava Peltu. Informaci serveru iSport.cz potvrdila Fotbalová asociace ČR. První muž českého fotbalu je v budově asociace v Praze na Strahově v doprovodu svého advokáta Bronislava Šeráka.

„Pan předseda je v budově, probíhá šetření. Je po boku pana Šeráka. V tuhle chvíli další informace nemáme,“ řekl  mluvčí FAČR Michal Jurman.

Podle serveru Aktuálně se museli zaměstnanci Fotbalové asociace shromáždit ve vedlejší restauraci. Server uvedl, že by mohlo jít o akci související se státními dotacemi pro sport.

Podle informací serveru Seznam.cz zadržela policie také šéfa České unie sportu a České basketbalové federace Miroslava Janstu. ČUS ani ČBF to zatím nepotvrdily.

Pětapadesátiletý právník Jansta je dlouhodobě blízkým spolupracovníkem Miroslava Pelty. ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde byl loni zrekonstruován stadion Přátelství, který má být hlavním bodem vyšetřování. Na jeho rekonstrukci se podílelo ministerstvo školství.

Policie dorazila také na další místa, třeba do jabloneckého klubu, který vlastní Pelta. "Můžu potvrdit, že v sídle klubu jsou v tuhle chvíli policisté. Nemáme k tomu další podrobnosti, čekáme na další pokyny," sdělil iSport.cz tiskový mluvčí Jablonce Štěpán Hanuš.

Policisté jsou i v sídle ministerstva školství v pražské Karmelitské ulici. Podle Aktuálně policie odvezla k výslechu náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, která má na starosti právě sport.

Video se připravuje ...
V sídle FAČR probíhá policejní vyšetřování. Peltu zadrželi, potvrdil mluvčí

Na pražském magistrátu se detektivové zajímali o exministra a pražského sociálního demokrata Karla Březinu a ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou. Podle informací serveru iRozhlas.cz na magistrátu prohledávají kanceláře. 

Policie obvinila tři lidi a jednu firmu v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství v oblasti podpory sportu. Stíhání se týká trestných činů zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Uvedla to pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usneseních o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická," napsala Bradáčová. S ohledem na úkony trestního řízení zatím nebude uvádět bližší informace.

Vyšetřování by mohlo souviset podle iSport.cz s dotacemi na rekonstrukci stadionu Přátelství za 81,4 milionu korun. Ten se nachází také na Strahově a byl otevřený na konci minulého roku. ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde byl loni zrekonstruován stadion Přátelství. Na jeho rekonstrukci se podílelo ministerstvo školství.

Výše trestní sazby, která bude jednotlivým obviněným hrozit, záleží mimo jiné na výši způsobené škody. Za zneužití pravomoci stanoví trestní zákoník základní sazbu jednoho až pěti let let vězení, s vyšší škodou či prospěchem se ale sazba může zvýšit na pět až 12 let.

Za sjednání výhody hrozí půl roku až tři roky odnětí svobody, úřední osoby, které si za výhodu nechají slíbit majetkový nebo jiný prospěch, však soud může potrestat až deseti lety za mřížemi. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou velkého rozsahu lze uložit dva až osm let vězení.

 Aktuální události sleduje server iSport.cz ZDE >>>

 

Miroslav Pelta, šéf Fotbalové asociace ČR, má pověst kontroverzního funkcionáře i podnikatele 

Vizitka předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty (52), kterého zadržela policie v souvislosti s možným zneužitím dotací ministerstva školství:

Datum a místo narození: 27. listopadu 1964, Varnsdorf

Funkcionářská kariéra: předseda FK Jablonec (1991-99 a 2007-11), generální ředitel Sparty Praha (1999-2005), obchodní ředitel marketingové společnosti fotbalového svazu STES (2005-07), dlouholetý člen výkonného výboru ČMFS, předseda FAČR (od 2011), člen komise plážového fotbalu FIFA (od 2012), místopředseda České unie sportu (od 2012), místopředseda Českého olympijského výboru (od 2016)

Vzdělání: střední průmyslová škola stavební v Liberci

Rodina: ženatý, manželka Simona, dcery Kateřina a Dominika, syn Adam

Ostatní: dlouholetý šéf a majitel klubu z Jablonce má za sebou bohatou funkcionářskou kariéru, vedle fotbalu je též řadu let členem městského zastupitelstva za ODS; úspěšný a schopný podnikatel (obchoduje s nemovitostmi, má podíl v řadě firem) je považován za kontroverzní postavu, jeho jméno se objevilo v rozsáhlé korupční aféře v lize z roku 2004, avšak žádná podezření se nepotvrdila; od dětství chytal za Krásnou Lípu, Varnsdorf či Jablonec, hráčskou kariéru ukončil kvůli zranění předčasně; v roce 1991 byl zvolen předsedou tehdejšího LIAZu Jablonec, pod jeho vedením klub postoupil z třetí ligy do nejvyšší soutěže; do výkonného výboru domácího svazu (ČMFS) byl poprvé vybrán v roce 1995; na stříbrném Euru 1996 v Anglii působil jako manažer reprezentace; po zvolení předsedou FAČR v listopadu 2011 vyhlásil za své priority ekonomickou jistotu a zlepšení pověsti i zvýšení prestiže národního týmu; podařilo se mu zajistit pro fotbal více peněz, rozjel projekt přestavby sídla svazu a ČR uspěla s kandidaturou na ME hráčů do 21 let 2015; upozornil na sebe i prodloužením smlouvy s reprezentačním trenérem Michalem Bílkem či "řešením" údajné korupční aféry, na kterou ho upozornil šéf Sparty Daniel Křetínský a která vyzněla do ztracena; i kvůli tomu mu široká veřejnost vyčítala malou důvěryhodnost, výzvu deníku Sport proti jeho znovuzvolení v roce 2013 podepsalo přes 16.000 lidí; ve volbách nicméně uspěl, neměl ani žádného protikandidáta; v druhém funkčním období se mu povedlo přivést k reprezentaci trenéra Pavla Vrbu z Plzně či uzavřít smlouvu s novým titulárním sponzorem nejvyšší soutěže, naopak neuspěl s prosazením kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy 2020 v Praze a kvůli bezpečnostním opatřením se stal terčem radikálních fanoušků, kteří ho vulgárním skandováním na stadionech uráželi; loni kvůli střetu zájmů skončil na nátlak veřejnosti jako šéf Jablonce; někdy se mu přezdívá Velkej čáp, jako svého největšího koníčka kromě fotbalu uvádí sbírání hub.

Autor: ČTK, ač

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video