Stropnický chce výměnit šéfa armádního štabu Bečváře

Josef Bečvář

Josef Bečvář Zdroj: CTK

Ministr obrany Martin Stropnický
Faris Hassan Al Zireg Falah, Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický
Martin Stropnický, Milan Chovanec
Ministr obrany Martin Stropnický
15
Fotogalerie

Když loni v květnu střídal Josef Bečvár na postu náčelníka generálního štábu mediálně obratného Petra Pavla zdálo se, že se spory mezi politickým vedením rezortu a budovou na pražském Vítězném náměstím uklidní. Nedošlo k tomu. 

Zatímco s Pavlem vedl ministr Martin Stropnický (ANO) otevřenou válku například kvůli jmenování Pavla Kříže šéfem Vojenské policie, od méně výrazného Bečváře si sliboval právě větší loajalitu.


Podle informací deníku E15 k tomu nemusí dojít "I Bečvár to s novináři umí, je samostatnější než si ministr myslel a stojí si za svým. Navíc není jen řadový náměstek," uvedl vysoce postavený úředník.

Narazil na fakt, že prvního vojáka armády jmenuje a odvolává na návrh vlády prezident republiky, který je vrchním velitelem ozbrojených sil.

O napětí svědčí to, že Stropnický Bečvářovi stále neprodloužil závazek, který mu už příští rok končí. Bez něj přitom nemůže ve vojsku a tudíž ani v čele štábu zůstat. S prodloužením závazku se přitom ješte loni automaticky počítalo. Bečvářovi předchůdci byli ve funkci zpravidla čtyři roky.

Důvěryhodné zdroje se shodují, že Stropnický bude argumentovat tím, že Bečvář začne mít napřesrok nárok na důchod a příležitost by proto měli dostat mladší generálové. Horkým adeptem na Bečvářovo místo je údajně bývalý zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, který je v současnosti českým zástupcem ve vojenský strukturách NATO v Belgii.