Temelín má závadu: ČEZ večer odstaví část výkonu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Technici zjistili závadu v nejaderné části elektrárny Temelín. ČEZ večer odstaví část výkonu

ČTK

Jaderná elektrárna Temelín dnes (v úterý 24.12.) okolo 18:00 odpojí od sítě první výrobní blok kvůli opravě v části elektrického generátoru. Jde o zařízení v nejaderné části elektrárny. Potřeba oprav se ukázala během víkendové změny výkonu. První blok je prozatím po krátké odstávce z 20. prosince na šedesátiprocentním výkonu, odstávka by podle předběžných odhadů mohla skončit na začátku příštího roku. 

Elektrárna o víkendu snižovala výkon kvůli požadavku společnosti ČEPS, která opravovala vedení velmi vysokého napětí. Druhý temelínský blok je v provozu na plný výkon.

"Z víkendových změn ve výkonu prvního bloku vyplynula temelínským technikům potřeba provést opravu v části chlazení elektrického generátoru. Jde o zařízení v nejaderné části elektrárny, kde vzniká elektřina," řekl Sviták. Přesný rozsah prací podle něho ukážou až následné kontroly. "Předběžně to vypadá na výměnu průchodek v systému chlazení generátoru," uvedl Sviták.

Na odstávku se připravuje i jeden ze čtyř výrobních bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech, a to kvůli plánované výměně paliva. Odstávka má začít také dnes okolo 18:00. Spotřebitelů se podle Svitáka nižší výkon elektráren nedotkne, během Vánoc je přibližně o třetinu nižší spotřeba.

ČEPS práce na vedení velmi vysokého napětí dokončil 22. prosince. První blok elektrárna připojila k přenosové soustavě v noci na 23. prosince. Od pondělí je jeho výkon na 60 procentech.

ČEPS opravoval nejzatíženější části přenosové soustavy mezi Dasným na Českobudějovicku a Slavěticemi na Třebíčsku. Fázové vodiče na vedení velmi vysokého napětí dlouhém 143 kilometrů poškodil úder blesku. Práce naplánovala ČEPS na víkend před Vánoci, kdy je spotřeba elektřiny o 30 procent nižší než jindy. V pátek to řekl zástupce mluvčí ČEPS Lukáš Hrabal. Státní společnost ČEPS se v ČR stará o přenosové sítě. Opravy neovlivnily spolehlivost provozu přenosové soustavy, uvedl člen představenstva ČEPS Stanislav Votruba.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 15,5 terawatthodiny elektřiny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!