Telička o přístupu k EU: Nejsme schopni stát se hybnou silou pozitivní změny | e15.cz

Telička o přístupu k EU: Nejsme schopni stát se hybnou silou pozitivní změny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko nesmí být v Evropské unii černý pasažér, členství pro ni má strategický význam. Na sněmu hnutí ANO to řekl místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (ANO), který zároveň kritizoval i vystupování některých českých ministrů na jednáních v Bruselu.

"Nemůžeme být jako cyklista, který nešlape, a myslet si, že z toho kola dříve nebo později nespadneme," řekl Telička. ANO podle něj musí voličům vysvětlovat, jak EU funguje, protože členství přináší Česku v řadě oblastí výhody. Tento postoj hnutí je o to důležitější, že ANO podle Teličky na podzim pravděpodobně bude mít v české politice významnější roli než dosud.

Europoslanec kritizoval přístup některých ministrů k jednáním na evropské úrovni. "Nejsme schopni se stát hybnou silou pozitivní změny. Je to logické, pokud se v Evropské unii někteří politici necítí doma, těžko mohou přispět ke změně. A nechám stranou, že registruji některé členy vlády, kteří dokázali za celou dobu v radě říkat jenom ne, ne, ne, ale s alternativou neuměli přijít," prohlásil. Pro ministry za ANO podle Teličky tato kritická slova neplatí.

Telička rovněž uvedl, že českým občanům nemůže být jedno, co se děje jinde v Evropě. "Nemůžeme lidem tvrdit, že chceme zajistit lepší budoucnost, a zároveň se tvářit, že naše bezpečnost končí na naší hranici," řekl.

Na sněmu měl původně vystoupit i šéf frakce Aliance liberálů a demokratů (ALDE) v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt, nakonec ale mezi řečníky nebyl. Předseda europoslanecké frakce, do níž se ANO řadí, se omluvil kvůli jednání evropských představitelů o brexitu. Na sněmu nevystoupili ani představitelé jiných stran, na rozdíl od Verhofstadta nefigurovali ani mezi pozvanými.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video