Trojkoalice: Nebudeme chtít po Březinovi rezignaci, je v roli svědka | E15.cz

Trojkoalice: Nebudeme chtít po Březinovi rezignaci, je v roli svědka

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

Pražská Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) ani hnutí ANO nebudou vyzývat zastupitele Karla Březinu (ČSSD) k rezignaci. To by se stalo pouze tehdy, pokud by byl v kauze dotací na ministerstvu školství a Fotbalové asociaci ČR (FAČR) obviněn. "Je v pozici svědka. Není žádný důvod, abychom kohokoliv ze zastupitelstva vyzývali k jakémukoliv odstoupení," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Březinovu kauzu řešily ANO, ČSSD a Trojkoalice na koaličním jednání.

Policie minulý týden v sídle FAČR na Strahově zadržela předsedu asociace Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávali také kanceláře na ministerstvu školství a zasahovali na magistrátu.

"Karel Březina nám vysvětlil svoje angažmá v této kauze velmi věrohodně a v podstatě řekl, že je v pozici svědka tohoto případu. A my jsme se tomuto tématu nadále nevěnovali. Řekl nám některé podrobnosti, které může, neboť aktuálně je vázán mlčenlivostí, jak mu nařídila policie," řekl Wolf.

Podle Wolfa by Březinovu rezignaci Trojkoalice žádala pouze v případě, že by byl obviněn. Svým kolegům Březina prý vysvětlil i to, proč jej policisté zadrželi v budově magistrátu. A to sice tak, že tam prý má svou kancelář, kterou na ministerstvu neměl. Ukončení spolupráce ministerstva a Březiny zástupci koalice neřešili.

Odstoupit po Březinovi nyní nepožaduje ani hnutí ANO. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) by se tak stalo v případě, že by byl obviněn. "Informoval nás, že obviněn nebyl a vysvětlil vše, co mohl vysvětlit. Zdůraznil, že se to netýká činnosti magistrátu, ale pouze komise na ministerstvu, jejímž členem byl. Pokud se situace změní a byl by obviněn, tak se obrátím na klub ČSSD, aby tuto situaci řešil," řekla Krnáčová.

Březina byl v minulosti jednou pravomocně odsouzen. Podle rozsudku pobíral od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za funkci předsedy dozorčí rady dopravního podniku. Vykonávat ji ale nesměl, neboť působil i v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. V dubnu 2014 obvodní soud Březinovi uložil za podvod roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou, což potvrdil i městský soud. Koncem roku 2015 jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud, Březina poté loni v březnu podal proti rozsudku ústavní stížnost.

Policisté v minulém týdnu zadrželi také náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a ředitelku odboru sportu na magistrátu Soňu Fáberovou. Stejně jako Březina, také Fáberová prý v případu figuruje jako svědek. Policie vyslýchala i šéfa odboru sportu ministerstva Zdeňka Břízu.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!