Únos pětice Čechů v Libanonu má prý nejspíš kriminální pozadí | E15.cz

Únos pětice Čechů v Libanonu má prý nejspíš kriminální pozadí

Libanonská krajina
Libanonská krajina
• 
ZDROJ: rabiem22 via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Únos pěti českých občanů, ke kterému došlo minulý týden v Libanonu, má podle všeho kriminální pozadí, uvedl libanonský ministr vnitra Núhad Mašnúk, jehož citovala agentura AFP. Podle prvních zjištění vyšetřovatelů zmizení pěti mužů souvisí "s mafiemi, s pašováním drog a zbraní", dodal ministr během návštěvy Paříže. Jde o první prohlášení libanonského vládního představitele k případu od chvíle, kdy Češi v sobotu zmizeli.

Kromě pěti českých občanů je pohřešovaný i jejich libanonský řidič. Všichni zmizeli v údolí Bikáa u syrských hranic, které je nechvalně známé pěstováním rostlin obsahujících omamné látky. Zároveň tam panuje napětí mezi různými znepřátelenými klany.

Důvod zmizení Čechů je nadále nejasný; podle některých informací by údajně mohl souviset s případem Alího Fajáda, který byl loni zatčen v Česku a je bratrem muže zmizelého spolu s pěticí Čechů. Fajád byl zadržen spolu se dvěma muži kvůli podezření z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Zadržená trojice čeká, zda bude vydána do USA. Fajádova rodina nicméně popírá, že by měla se zmizením české skupiny cokoli společného.

Vesnice Kafraiya, kde pohřešované Čechy viděli naposledyAutor: Repro E15

Češi se pohřešují od soboty, kdy policie nalezla jejich vůz a osobní věci v údolí Bikáa. Skupinu tvořili dva novináři z regionální televize, kteří do Libanonu údajně jeli točit reportáž o uprchlících na libanonsko-syrské hranici, tlumočník a advokát Alího Fajáda, který podle své právní kanceláře navštívil Libanon kvůli případu svého klienta. Pátý zmizelý Čech má podle tisku zkušenosti jako armádní zpravodajec a v minulosti působil v Afghánistánu. Do Libanonu podle advokátní kanceláře cestoval jako bezpečnostní poradce skupiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video