Větrem povalené stromy omezily dopravu, bez proudu jsou tisíce míst v Česku | E15.cz

Větrem povalené stromy omezily dopravu, bez proudu jsou tisíce míst v Česku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Silný vítr, který zasáhl Českou republiku, omezil železniční i silniční dopravu. Spadlé stromy zastavily vlaky na více než deseti úsecích včetně hlavní trati mezi Benešovem a Táborem. Energetici kolem poledne evidovali přes 14.000 odběrných míst bez proudu, před půlnocí jich ale bylo zhruba desetkrát více. Hasiči měli stovky výjezdů. U Hluboček na Olomoucku se dva lidé zranili po pádu stromu na chatu, v Menharticích na Třebíčsku spadla na auta stodola.

Škody způsobené větrem evidují i Lesy ČR. Vichřice jim o víkendu podle předběžných odhadů poničila 300 tisíc metrů krychlových dřeva, což je asi 300 tisíc stromů. Víkendové polomy představují tak čtyři procenta roční těžby Lesů ČR. Nejvíce škod vítr napáchal na Moravě, ve středních Čechách a Plzeňském kraji, přesnější údaje budou mít lesníci v dalších dnech.

Na železnici byla po 05:00 kvůli silnému větru neprůjezdná desítka tratí, o pět hodin později vlaky podle webu Českých drah nejely už jen mezi Strakonicemi a Katovicemi, kde se obnovení provozu předpokládá kolem 15:00. V noci byly vedle hlavní trati u Benešova přechodně mimo provoz některé úseky hlavně v Jihočeském a Moravskoslezském kraji.

Spadlé stromy omezily provoz i na silnicích. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn. Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. Na dálnici D46 mezi Prostějovem a Vyškovem vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

Noc na dnešek byla větrná zejména na horách, na Sněžce vítr dosáhl síly orkánu, až 137 kilometrů za hodinu, na Klínovci vítr dosáhl rychlosti až 112 kilometrů v hodině, tedy síly mohutné vichřice. Na hřebenech Krkonoš vítr zatím ale nepolevil, nejedou proto lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku a ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Hasiči vyjeli v neděli kvůli bouřce a silnému větru k více než tisícovce zásahů, odstraňovali zejména spadlé stromy a větve a zajišťovali uvolněné střechy, přičemž nejvíce práce měli ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Nynější bouře Fabienne byla ale z jejich pohledu klidnější než orkán Herwart, který se přes Česko přehnal loni v říjnu a způsobil 7309 mimořádných událostí.

Středočeští hasiči zasahovali i u dvou nehod vlaků, které narazily do spadlého stromu. V Olešnici v Orlických horách spadl na silnici komín místní fary. V noci se vítr přesunul na Moravu, kde hasiči řešili zejména polámané a popadané stromy. Karviná až do odvolání uzavřela zámecký park. V chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček na Olomoucku byli po pádu stromu na chatu zraněni dva lidé a skončili v nemocnici. Ve Štěpánově na Olomoucku vítr sroloval střechu rodinného domu a v hranické nemocnici poryv utrhl střechu o rozměru 15 krát 15 metrů.

Energetická společnost ČEZ po větrné noci nadále eviduje podle mluvčí Soni Holingerové na 13 tisíc odběrných míst bez elektřiny, opravy se zřejmě protáhnou do úterý. Martina Slavíková za E.ON po poledni hlásila 1400 odběratelů bez proudu. Před půlnocí měl ČEZ bez elektřiny 140 tisíc odběrných míst a E.ON na jihu Čech 20 tisíc. Nejvíce poruch v tu dobu energetici řešili v Plzeňském kraji, Středočeském a Moravskoslezském. Na Rakovnicku, kde spadlo šest stožárů velmi vysokého napětí, postaví energetici v příštích dnech dočasné náhradní vedení. Škody ČEZ předběžně odhaduje na desítky milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video