Vláda nemá své poslance pod kontrolou. Mnozí váhají, jestli dát při hlasování kabinetu důvěru | E15.cz

Vláda nemá své poslance pod kontrolou. Mnozí váhají, jestli dát při hlasování kabinetu důvěru

Jan Hamáček, Andrej Babiš, Vojtěch Filip
Jan Hamáček, Andrej Babiš, Vojtěch Filip
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zhruba patnáct koaličních zákonodárců ještě neví, zda kabinet Andreje Babiše při hlasování o nedůvěře podrží. Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka by krizi vyřešila demise premiéra.

Koalice ANO a ČSSD tolerovaná KSČM nemá před pátečním hlasováním o nedůvěře vládě situaci pod kontrolou. Z dohromady třiceti socialistických a komunistických poslanců budou při pokusu opozice svrhnout kabinet Andreje Babiše někteří chybět. A další si stále neujasnili, jaký postoj zaujmou. Právě oni mají osud vlády v rukou. Naopak všech 78 zákonodárců ANO stojí podle šéfa klubu Jaroslava Faltýnka za Babišem.

Z patnácti poslanců ČSSD váhá podle informací deníku E15 minimálně deset. Na páteční mimořádné schůzi dolní komory parlamentu bude zřejmě chybět Milan Chovanec, který se léčí po automobilové nehodě. Ve stejně početném klubu KSČM je nerozhodnuta více než třetina jeho členů. Neúčast už avizoval Vladimír Koníček.

„Ve středu se pravděpodobně sejde předsednictvo strany, do pátku se rozhodneme,“ řekl v televizních Otázkách předseda ČSSD Jan Hamáček. Dodal, že současná Babišova kauza údajného únosu jeho syna Krym, kterou už začala šetřit policie, koalici „extrémně zatěžuje“.

„Pokud by ANO přistoupilo na slovenský model a premiér by sám rezignoval, všechno by se vyřešilo. Už je to ale asi jen teoretická možnost,“ podotkl Hamáček v narážce na Babišova slova o tom, že „nikdy neodstoupí“. Podle Faltýnka si hnutí možný odchod svého lídra z čela vlády vůbec nepřipouští. „Celé vedení ANO a všichni naši poslanci stojí za panem premiérem,“ zopakoval.

Sám Hamáček nebude hlasovat s opozicí, která podle něj nemá plán B. „Chtějí, abychom jim pomohli svrhnout vládu, ale nevědí, co pak,“ uvedl na adresu ODS, Pirátů, SPD, lidovců, TOP 09 a STAN, které disponují 92 hlasy.

Prezident Miloš Zeman už oznámil, že pokud by současná vládní sestava padla, znovu jmenuje ministerským předsedou Babiše. Ten by se místo ČSSD mohl domluvit s uskupením Tomia Okamury.

„Nám vadí, že premiér je trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo. Nicméně ctíme presumpci neviny,“ řekl předseda sněmovního bezpečnostního výboru za SPD Radek Koten s tím, že Okamurova formace by v kabinetu být nemusela. Stačil by ji závazek, že Babišův nový kabinet by prosazoval její program.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video