Voda by mohla v Praze opět podražit | E15.cz

Voda by mohla v Praze opět podražit

ČTK

Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o 2,97 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 koruny. 

Vyplývá to z materiálu, který dnes měli projednat radní, ale nakonec jej nezařadili na program jednání. Město zvedlo cenu naposledy letos v březnu.

Kdy radní materiál projednají, není jasné. Předkládat jej měla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), která je nemocná. Podle informací ČTK radní dokument nechtěli projednávat v její nepřítomnosti.

Podle navrženého ceníku by měli lidé zaplatit na vodném 48,74 koruny za metr krychlový a na stočném 38,97 koruny za metr krychlový. Cena vody by se tak zvýšila asi o dvě koruny, stočného o zhruba 50 haléřů.

Smlouva s Veolií tlačí OKD ke zdi, to se snaží z dlouhodobých závazků vyvázat

V příštím roce by podle předpokladu mohla Praha získat na nájmu vodohospodářské sítě 2,319 miliardy korun. Z toho čistý zisk pro Prahu by byl 2,139 miliardy, zbytek je nájemné za pronájem městským firmám Kolektory Praha a Pražská vodohospodářská společnost (PVS), jejímž prostřednictvím město síť pronajímá Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK).

Praha by měla v příštím roce mít na opravu vodohospodářské infrastruktury zhruba 1,97 miliardy korun. Více než půl miliardy z této částky má být určeno na stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod. Vodovodní síť spravuje PVS, na letošek měla plánovány investice 2,329 miliardy, z toho je k 31. říjnu investováno 1,77 miliardy korun. Průměrně PVS v posledních letech investovala 1,4 miliardy korun ročně.

Praha: Smlouvy s Veolií jsou neplatné

Vodu v Praze distribuuje PVK, která si pronajímá vodovodní infrastrukturu od PVS. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia.

Smlouva platí do roku 2028. Z tržeb zhruba pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí zhruba dvě miliardy korun.

Veolia doplácí na teplou zimu, zisk jí klesl o třetinu

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!