Vyšší rodičovský příspěvek pro více rodin u poslanců narazil | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vyšší rodičovský příspěvek pro více rodin? Návrh u poslanců narazil

ČTK

Okruh rodin s nárokem na zvýšený rodičovský příspěvek se nerozšíří. Sněmovna odmítla snahu senátorů, aby jej dostali i rodiče s dětmi do čtyř let věku, kteří příspěvek v dosavadní výši už vyčerpali. Rodičovská vzroste od ledna o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun a u vícerčat z 330 tisíc na 450 tisíc korun.

Dolní komora potvrdila svou verzi, podle níž dostanou přidáno rodiče novorozenců a dětí do čtyř let věku, kteří budou k lednu dávku ještě pobírat. Přesná částka bude záviset v těchto případech na předchozím příjmu a na počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Zvýšení rodičovské podle schváleného znění by mělo příští rok vyjít na 8,6 miliardy korun. Sněmovna opoziční návrhy na rozšiřování okruhu rodin s nárokem na vyšší příspěvek odmítla už v listopadu, kdy o novele hlasovala poprvé. Senátní varianta se týkala zhruba 70  rodin s dětmi mladšími čtyř let, tedy zhruba pětiny. Stát by to stálo dalších přibližně 2,6 miliardy korun.

Rodičovský příspěvek vs. rodičovská dovolená aneb Co když potřebujete být doma déle?

Opoziční politici pokládají schválenou verzi vládní novely za diskriminační. "Měli bychom ctít spravedlivý princip," uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Podle senátora Marka Hilšera z klubu STAN, jenž před poslanci hájil verzi horní komory, je kritérium vyčerpání nebo nevyčerpání příspěvku to nejhorší. Jan Bauer (ODS) mluvil o možné protiústavnosti, když se rozlišují dvě skupiny dětí do čtyř let věku. Je proto možné, že záležitost skončí u Ústavního soudu.

Vypočtěte si aktuální výši rodičovského příspěvku >>>

Růst příspěvku opět vyvolal debatu i v koalici, když ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chtěla na poslední chvíli prosadit senátní variantu. U koaličního hnutí ANO ale narazila, v úterý před poslanci požádala o podporu sněmovního znění. Opoziční poslanci mluvili o obratu Maláčové.

Rodinám chybí majetkové plány. Proto ztrácí své bohatství, říká expert

Předseda SPD Tomio Okamura označil politiku ČSSD za galimatyáš, podle šéfa frakce ODS Zbyňka Stanjury Maláčová "sklopila uši" a selhala. Ministryně se zastal předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, jenž pravici vyčetl, že za její vlády se nepřidávalo, ale škrtalo. "Co jste dokázali vy? Nic," řekl Hamáček na adresu pravicových poslanců. Následovala slovní přestřelka mezi nimi a sociálními demokraty.

Předloha obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání - a nepřijít přitom o rodičovskou - se od ledna zdvojnásobí. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově to bude až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výši příjmů závisí. Dolní komora vložila do novely už při jejím první schvalování opatření, jejichž cílem je zamezit zneužívání příspěvku na bydlení.

Výroba dětí na zakázku. Z umělého oplodnění se stal obří byznys, vadí odbornici

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!