Z rejstříku mají zmizet adresy šéfů firem. Údaje lze snadno zneužít, upozorňuje Havlíček

Karla Havlíčka

Karla Havlíčka Zdroj: Blesk:Martin Přibyl CNC

Několika jednoduchými kroky lze v současné době z obchodního rejstříku zjistit, kde přesně bydlí jednatelé a majitelé firem. Chce to změnit budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podle kterého by adresy statutárů firem měly zůstat neveřejné. Návrh novely zákona o veřejných rejstřících Havlíček inicioval už před rokem coby šéf Asociace malých a středních podniků.

„Nechávám si to na moji budoucí agendu. Hned jak budu jmenován, bude to jedna z prvních věcí, do kterých se chci pustit,“ řekl Havlíček s tím, že se chystá na toto téma sejít s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem (za ANO). Argumentuje tím, že adresy mohou být lehce zneužitelné. „Statutární zástupci samozřejmě musejí uvést adresy, ale bude to údaj, který bude na vyžádání,“ uvedl budoucí ministr. Zatím podle něj není jasné, zda bude vyžádání informací zpoplatněno. 

„Ostatní údaje, adresa společnosti, hospodářské výsledky, to všechno v obchodním rejstříku bude. Není snahou něco skrývat, je tu snaha jen ochránit statutáry před podomními prodejci nebo různými nekalými praktikami,“ dodal Havlíček.

Příslušná novela zákona už je sepsána. Ministerstvo spravedlnosti, které ho má v gesci, má však k záměru výhrady a zákon nepředložilo. „Nezveřejňovat kontaktní údaje členů statutárních orgánů společností je proti smyslu veřejného rejstříku,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. „Údaje o členech statutárních a dalších orgánů společností zapsaných ve veřejném rejstříku jsou nezbytné pro zajištění řádného, plynulého a efektivního obchodního styku,“ dodal mluvčí.

Pokud u Kněžínka nepochodí, chce Havlíček oslovit poslance a iniciovat předložení poslaneckého návrhu zákona. Zatím má podporu u poslanců například z hnutí ANO, ODS nebo TOP 09. „Budeme se snažit to znova otevřít a obejít ty kluby, chceme něco pro podnikatele udělat,“ uvedl poslanec Jiří Bláha (ANO).

Kritičtí jsou Piráti, podle kterých slouží adresa bydliště k identifikaci podnikatelů. „Nebráníme se tomu, aby se adresy statutárů odebraly. Na druhou stranu potřebujeme udržet možnost identifikovat člověka a jeho podnikatelskou historii,“ řekl pirátský poslanec Martin Jiránek. Míní, že jako identifikátor by mohlo sloužit unikátní číslo, podle kterého může veřejnost i potenciální obchodní partneři zjistit, ve kterých firmách se daný člověk angažoval a zda za ním například nestojí zkrachovalé firmy.

Ministerstvo spravedlnosti také považuje adresu za klíčový identikační údaj. „Omezení přístupu k údajům o společnostech by v důsledku negativně nejvíce postihlo společnosti samé. Ty by totiž například musely v celé řadě případů, ať už vůči soukromým, či veřejným subjektům, neustále opakovaně dokládat aktuální výpisy z veřejného rejstříku,“ upozornil Řepka.

Záměr kritizuje analytička firmy Bisnode Petra Štěpánová. „Odstranění identifikačních dat považujeme za krok zpět ve snaze zprůhlednit podnikatelské prostředí v ČR,“ uvedla.