Zabrzděná výroba aut se projevila. Zahraniční obchod se propadl do schodku, zpomalil i průmysl

Výrobní závod společnosti Veolia v Karviné

Výrobní závod společnosti Veolia v Karviné Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Výrobní závod společnosti Veolia v Karviné
Výrobní závod společnosti Veolia v Karviné
Výrobní závod společnosti Veolia v Karviné
4
Fotogalerie

Český zahraniční obchod vykázal v srpnu schodek 28,1 miliardy korun. V meziročním srovnání byl výsledek horší o 35,6 miliardy korun, uvedl Český statistický úřad. K deficitu přispěl menší vývoz aut a naopak růst cen paliv. Podobně je na to i český průmysl, který meziročně klesl o 1,4 procenta. Naopak stavební výroba v Česku mírně zrychlila.

„Zahraniční obchod se zbožím byl v srpnu ovlivněn prázdninovým režimem v automobilovém průmyslu, což se mimo jiné projevilo poklesem vývozu motorových vozidel. K negativní obchodní bilanci přispěl také výrazný růst cen fosilních paliv,“ říká ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Vývoz ve druhém prázdninovém měsíci vzrostl meziročně o 8,2 procenta na 277,5 miliardy korun, dovoz stoupl o 22,7 procenta na 305,5 miliardy korun. Meziměsíčně se však po sezónním očištění snížil export o 5,7 procenta a import proti červenci klesl o 1,5 procenta.

Stavebnictví brzdí drahé materiály

Naopak stavební výroba v Česku v srpnu mírně zrychlila meziroční růst na 1,2 procenta z červencových 0,5 procenta. Pozemní stavitelství, tedy stavba bytových i nebytových budov, se oproti loňskému srpnu zvýšilo o 0,8 procenta. Rostla ale i stavba cest a telekomunikačních a energetických sítí. Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie nemoci COVID-19 v březnu 2020 propad. Od loňského dubna vytrvale oslabovala a až letos v květnu opět meziročně posílila.

„V srpnu se růst ve stavebnictví obnovil, produkce mírně vzrostla jak meziročně, tak meziměsíčně. Ovšem vzhledem k poměrně nízkým srovnávacím základnám to není očekávané nastartování tempa. Meziroční indexy stavební produkce tlumí také zrychlující navyšování cen stavebních prací i materiálů,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová.

Průmysl trápí odstávky

Český průmysl v srpnu přešel do meziročního poklesu o 1,4 procenta z červencového růstu o 6,8 procenta. Důvodem poklesu výroby byly zejména neplánovaně prodloužené dovolené v automobilovém průmyslu a plánované odstávky v energetice. Hodnota nových zakázek se proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 procenta, což bylo ale dáno hlavně růstem cen, nikoliv objemem zakázek. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba nižší o 3,2 procenta.

Většina průmyslových odvětví v meziročním srovnání podle statistiků ale zaznamenala lepší výsledky, přičemž nejvíce vzrostla produkce ve výrobě strojů a zařízení, kovovýrobě a výrobě elektrických zařízení. “V kumulaci obou prázdninových měsíců průmyslová produkce meziročně vzrostla o téměř tři procenta,„ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová.

Video placeholde
Nedostatek výrobků a surovin • Videohub