Zahřívaný tabák čeká na spotřební daň téměř dva roky. Státu unikají peníze | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Zahřívaný tabák čeká na spotřební daň téměř dva roky. Státu unikají peníze

Michal Nosek

Michal Nosek

Předposlední lednový den projednají na své letošní páté schůzi senátoři vládní balíček daňových úprav. Jeho součástí je i zavedení spotřební daně na zahřívané tabákové výrobky, které na trh dodávají společnosti Philip Morris a British American Tobacco (BAT). Původně měl zákon platit od začátku letošního roku. Z důvodu chybějící daně stát od vstupu zahřívaného tabáku na trh přišel o stovky milionů.

Technologie zahřívaní tabáku iQOS společnosti Philip Morris je na trhu od července 2017. V loňském roce se připojila konkurence BAT, která představila svou technologii Glo. V současné době jsou zahřívané tabákové výrobky zdaněny pouze základní jedenadvacetiprocentní sazbou DPH. Senátem projednávaný návrh právní úpravy má daň zvýšit podle hmotnosti tabáku obsaženého v balení. Navržená sazba spotřební daně je stejná jako v případě tabáku ke kouření, tedy 2,236 koruny za gram tabáku.

„Pokud by ke zdanění zahřívaných tabákových výrobků došlo už s původní účinností od 1. ledna 2019, pak by dle našich odhadů daňový výnos dosáhl v prvních letech řádově stovky milionů korun. Pro srovnání, inkaso spotřební daně z tradičních tabákových výrobků činilo za rok 2018 více než 58,8 miliard korun,“ říká mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Imperial Tobacco srazila základní kapitál české dcery

Zájem o nahřívaný tabák, který je podle odborných studií výrazně méně škodlivý než klasické cigarety, v Česku stejně jako v jiných zemích světa roste. „Doufejme, že jednou dojdeme k místu, kdy přestaneme vyrábět klasické cigarety a nahradíme je těmito bezdýmnými produkty,“ řekl generální ředitel tabákové firmy Philip Morris ČR Árpád Könye.

Podle loňské pololetní zprávy tabákové firmy celkový trh cigaret v česku klesl o 2,5 procenta na 9,8 miliardy cigaret, zejména v důsledku poklesu spotřeby cigaret. Počet konzumentů zahřívaného tabáku naopak roste a loni jich bylo již 130 tisíc a podíl zařízení iQOS dosáhl 3,5 procenta ze všech tuzemských kuřáků.

Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
STK mají automaticky hlásit stočené tachometry ministerstvu
Škoda 706 RTO: připomeňte si legendární československý autobus

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!