Zájem o očkování s nižším věkem klesá. Zatím se přihlásilo necelých 80 tisíc lidí do 29 let

Vakcína společnosti Pfizer

Vakcína společnosti Pfizer Zdroj: Reuters

Od půlnoci se k očkování proti koronaviru zatím registrovalo 77 427 lidí ve věku od 16 do 29 let. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). V Česku mladých lidí v této věkové skupině žije podle statistiků téměř 1,5 milionu.

Očkování proti novému typu koronaviru začalo koncem prosince a lidé se k němu mohli přihlašovat postupně podle věku. Zdravotníci v Česku dosud aplikovali přes 5,5 milionu dávek některé ze čtyř druhů vakcín. Plně naočkovaných je téměř 1,6 milionu lidí.

Rozhodnutí otevřít očkování pro všechny zájemce od 16 let oznámil premiér Babiš v neděli. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila použití očkovací látky od firmy Pfizer/BioNTech i pro lidi od 12 let. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu odhadl, že očkování skupiny 12+ vláda spustí nejpozději ve druhé polovině léta. „Ale to bych spekuloval, bude záležet na zájmu generace 16+,“ uvedl. Nyní na twitteru požádal, aby se lidé k očkování registrovali. „Je čas se vrátit zpět k normálnímu životu,“ uvedl.

Centrální rezervační systém - Očkování proti COVID-19 >>>

Lidé se k očkování mohli začít přihlašovat postupně podle věku, od toho se odvíjí také zájem a proočkovanost jednotlivých skupin. Osmdesátníci se očkují od poloviny ledna, sedmdesátníci od začátku března. S každou další věkovou skupinou podíl registrovaných klesá. Mezi čtyřicátníky projevila zájem o očkování zhruba polovina. Zatím poslední skupinou, pro kterou byla spuštěna registrace, byli od 26. května lidé ve věku 30 až 34 let.