Zákon o bydlení nabírá skluz, varuje ČSSD | E15.cz

Zákon o bydlení nabírá skluz, varuje ČSSD. Má pomoci samoživitelkám nebo seniorům

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na uzákonění podmínek pro výstavbu bytů pro matky samoživitelky nebo osamělé seniory a pro nakládání s nimi se vládě Andreje Babiše (ANO) krátí čas.

Legislativní plán předpokládá, že návrh normy o dostupném bydlení předloží šéfka rezortu pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) až v prosinci. Kvůli délce schvalovacího procesu, který trvá až dvanáct měsíců, ji zřejmě nestihne protlačit parlamentem. Současná koalice skončí už příští podzim po volbách do Poslanecké sněmovny.

ČSSD, která podobný zákon neprosadila už v minulém volebním období, začíná být nervózní. „Bydlení pro lidi, kteří si nemohou dovolit platit hypotéku nebo na ni vůbec nedosáhnou, musí být priorita obou koaličních stran,“ řekl deníku E15 předseda poslanců sociální demokracie Jan Chvojka s tím, že Dostálová by měla dokončit paragrafy dříve, než je plánováno.

Ministryně se však už několik týdnů potýká s připomínkami ke stavebnímu zákonu, kterých se sešlo čtyři a půl tisíce. Očekává se, že i předloha o dostupném bydlení vyvolá řadu odmítavých reakcí.

Dostálová dříve tvrdila, že speciální zákon není nutný, a vytvořila dotační fond Výstavba. Zájem o podporu je však malý. Její přiklepnutí je podmíněno tím, že zatímco ministerstvo zaplatí jeden byt, radnice čtyři.

„Při nákladech v průměru zhruba 1,5 milionu korun na výstavbu jednoho sociálního bytu je to šest milionů z rozpočtu města,“ uvedl blanenský místostarosta Ivo Polák (ČSSD). Podle něj by podíl státu a obce měl být „padesát na padesát“.

Odborníci navíc připomínají, že systém sociálního bydlení spolu se sociální prací musí být ošetřen zvláštním zákonem.

Co vláda slibuje

• Reforma penzijního systému: Při poslední koaliční schůzce se ANO a ČSSD dohodly, že k dosavadním návrhům Komise pro spravedlivé důchody přizvou odborníky z praxe.

• Zrušení superhrubé mzdy: Možným snížením daní pro všechny zaměstnance se bude vláda zabývat až při debatách o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Opatřením by stát přišel o 22 až 25 miliard korun ročně.

• Alternativa ke stravenkám: ČSSD souhlasila s návrhem šéfky státní pokladny Aleny Schillerové se zavedením nedaněného finančního paušálu místo papírových poukázek na jídlo.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video