Zdanění restitucí stvrdí spojení ANO s KSČM a SPD, míní ostatní. Byla by to ďábelská koalice, říká Birke | E15.cz

Zdanění restitucí stvrdí spojení ANO s KSČM a SPD, míní ostatní. Byla by to ďábelská koalice, říká Birke

Zdanění restitucí stvrdí spojení ANO s KSČM a SPD, míní ostatní. Byla by to ďábelská koalice, říká Birke
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Zdanění peněžité části církevních restitucí, jak o něm podle Lidových novin uvažuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš, by podle lidovců bylo nemravné a protiústavní a ukazuje, že Babiš se neštítí spojit s kýmkoliv. Proti se na sociálních sítích vyjádřil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Místopředseda ČSSD Jan Birke uvedl, že toto velmi silné téma, které v uplynulém volebním období opustila ČSSD kvůli udržení koaliční spolupráce s KDU-ČSL, může stmelit spojenectví ANO, komunistů a SPD.

"Může tak vzniknout ďábelská koalice, jak tomu pracovně říkám," uvedl Birke. Podle něj ne všichni členové hnutí ANO jsou nakloněni spolupráci zejména s hnutím SPD Tomia Okamrury a zdanění církevních restitucí může otupit hrany. Lituje toho, že ČSSD v otázce restitucí svoje voliče nevyslyšela, k návrhu by se nyní přikláněl.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že jde o jeden z požadavků KSČM na případnou většinu ve Sněmovně. "Doufáme, že ti, co takto hovoří, nezmění názor, je to stále ještě reálná cesta ke korekci nepřiměřenosti daru církvím z roku 2012," uvedl. Poznamenal, že o zdanění dříve ČSSD jen mluvila, před volbami to zmínil i Babiš a KSČM předložila příslušný návrh zákona.

Vnitro: Žalobu kvůli přihlášce může dát jen neúspěšný kandidát na prezidenta

Jako ústupek za podržení menšinové vlády vidí návrh šéf hnutí STAN Petr Gazdík. "A dosti špatným signálem by bylo to, že vláda zpětně mění uzavřené a zčásti už i plněné smlouvy," doplnil. Za nemravné danit majetek, který byl ukraden, označili lidovci. Podle místopředsedy Jana Bartoška nejde o restituce, ale o to, že Babiš nectí základní právní principy. Retroaktivní zákony jsou protiústavní, napsal na twitter. Dále řekl, že Babiš se neštítí spolupráce s kýmkoli k dosažení svých cílů.

"Náhrada za ukradený majetek není příjem. Nemůže být proto daněna. Byla by to jen další krádež a křivda," reagoval na twitteru Kalousek.

Europoslanec za ANO vyzývá hnutí, aby se vyvarovalo spolupráce s komunisty a Okamurou

Poslanec Václav Klaus mladší (ODS) vzkázal, že není příznivcem církevních restitucí a nehlasoval by pro ně. "Zdaňovat je ale už věc nevyřeší. Koho to s kým sblíží, nevím," uvedl.

Zákon o církevních restitucích vstoupil v platnost začátkem roku 2013 a počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny už od roku 2013. Zdanění, pokud by bylo odsouhlaseno, by se ale podle Lidových novin netýkalo už vyplacených peněz.

Topolánkovi na kampaň nepřispějeme, říká Fiala. Rozdrobení protikandidátů Zemana se ale nebojí

Říjnová revoluce pomohla kapitalismu osvojit si lidskou tvář, tvrdí filosof Hauser

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!