Správa železnic testovala zabezpečení pro vyšší rychlost | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zrychlí vlaky na 200 kilometrů za hodinu? Správa železnic pro tuto rychlost testovala zabezpečení

ČTK

Správa železnic testovala funkčnost nejmodernějšího zabezpečovacího systému na dráze ETCS ve dvousetkilometrové rychlosti na trati mezi Brnem a Břeclaví. Generální ředitel Jiří Svoboda předpokládá, že bude plně hlídat koridorové tratě nejpozději v roce 2030. Všichni dopravci už by jím měli mít vybavená vozidla v roce 2025, aby jej mohli používat tam, kde v tu chvíli bude.

Jde o systém, který dokáže nejen na dálku zastavit lokomotivu, pokud strojvedoucí udělá chybu, ale zároveň kontrolovat a snižovat rychlost, pokud to neudělá sám strojvedoucí. Systém průběžně kontroluje, že vlak jede v tom traťovém úseku, kde má být.

Zatím je v Česku tímto systémem, který se postupně zavádí i na hlavních tratích v ostatních evropských zemích, osazeno 255 kilometrů tratě mezi Kolínem, Českou Třebovou a Břeclaví. "Do roku 2030 by měly být osazené všechny koridory, ale uvidíme. V zahraničí včetně západní Evropy tento termín neustále posouvají," řekl Svoboda.

Automatický strážce železnice vyjde dopravce na miliardy

Systém ETCS je také jednou z nutných podmínek jízdy vyšší rychlostí než 200 kilometrů za hodinu. Svoboda novinářům řekl, že na desítkách kilometrů českých železnic by se rychlost měla zvýšit právě na tento limit. Dosud se v Česku smí jezdit v běžném provozu nejvýše 160 kilometrů za hodinu.

Ještě letos má být systém ETCS instalován na trať mezi Břeclaví, Přerovem, Ostravou a Petrovicemi u Karviné, již se instaluje na tratí z Prahy do Votic, v dalších letech jsou v plánu další úseky.

Čína spustí nejrychlejší autonomní vlak světa. Staví ho i kvůli olympijským hrám

Nyní se předpokládá, že od roku 2025 nebude možné jet po koridoru, aniž by měla lokomotiva instalovanou mobilní část systému. "Intenzivně jednáme s dopravci, kteří to ne vždy vítají, protože to pro ně znamená velké náklady," řekl Svoboda. Očekává také ještě rozsáhlou odbornou debatu, jak skloubit požadavky na ETCS a provoz na vedlejších tratí, které začínají v koridorové stanici.

"Není ideální smířit se s tím, že k sobě dáme nejmodernější techniku a starší. Musíme technicky vyřešit, jak bude vypadat zaústění tratě nevybavené systémem ETCS do vybavené koridorové," řekl Svoboda.

Thajci staví tratě za miliardy. Nová železniční síť propojí zemi s Čínou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!