Důchody nově dle návrhu ČSSD: Rozpočet by to stálo kolem deseti miliard | E15.cz

Zvýšení penzí podle návrhu ČSSD by rozpočet stálo kolem deseti miliard

Senior, ilustrační  foto
Senior, ilustrační foto
• 
ZDROJ: pixabay

ČTK, snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sociální demokraté navrhují od ledna zvýšit důchody o 300 či o 400 korun víc, než nařizuje zákon. Zdůvodňují to koronavirovou nákazou a zdražováním. Zákonnou valorizaci odhadují v průměru na 840 korun. Stokoruny nad tuto průměrnou částku by senioři a seniorky mohli dostat buď měsíčně, nebo jako několikatisícový jednorázový příplatek. Podle předběžných odhadů by takový nárůst znamenal zatížení státnho rozpočtu asi o 8,7 až 11,6 miliardy korun.

Starobní penzi pobíralo na konci března podle údajů sociální správy asi 2,41 milionu lidí. Při přidání 300 či 400 korun měsíčně všem stejně by každý senior a seniorka dostali 3600 či 4800 korun za rok k zákonnému přidání navíc.

Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden uvedl, že by chtěl průměrné přidání zaokrouhlit na 900 korun. Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová reagovala, že by to znamenalo 60 korun nad zákonné navýšení a že je to málo. 

Podobný příspěvek dostali senioři a seniorky v minulosti už víckrát. Naposledy jim ho v roce 2016 poslala tehdejší vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Valorizace podle zákona kvůli nízké inflaci a malému růstu mezd tehdy činila měsíčně 40 korun. Nyní by podle odhadů sociálních demokratů měla dosáhnout 840 korun.

Důchody se zvyšují podle zákona vždy od ledna o růst cen a polovinu růstu reálných mezd za stanovené období. Pro výpočet se používá průměrný důchod z června, reálný růst výdělků, průměrná mzda z předchozího roku a roční inflace. 

Spočítejte si svůj důchod v naší kalkulačce ZDE.

Autor: ČTK, snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video