Bitcoin citelně posiluje a nemůže za to jen Trump. Dosažení nových rekordů je na dohled
Dřívější prognózy kryptoměnových optimistů se pomalu začínají naplňovat. Během noci na pondělí cena bitcoinu znovu po šesti měsících překonala hranici 70 tisíc dolarů a dostala se tak na dohled dosud rekordní cenovce 74 tisíc dolarů z letošního jara. Roste i zbytek trhu s virtuálními měnami, který ženou vzhůru mimo jiné sázky na vítězství samozvaného „kryptoprezidenta“ Donalda Trumpa v blížících se amerických volbách. Důvody současného oživení bitcoinu a spol. jsou ale podle expertů rozmanitější.
„Na trhu panuje shoda, že bitcoin si pravděpodobně povede dobře bez ohledu na výsledek voleb,“ domnívá se podle Bloombergu makléř FalconX David Lawant. Obdobný názor nedávno vyslovil i Larry Fink, šéf největšího správce aktiv na světě BlackRocku, podle kterého je pro budoucnost kryptoměny v zásadě jedno, zda volby vyhraje Kamala Harrisová nebo Donald Trump.
„Věříme bitcoinu coby samostatné třídě aktiv. Je to alternativa vůči zlatu a ostatním komoditám,“ míní Fink. Rostoucí zájem o bitcoin současně napomáhá i jeho byznysu, neboť BlackRock v zimě spustil svůj burzovně obchodovaný fond na bitcoin (ETF), který drží kryptoměnu jako podkladové aktivum. Během podzimu do ETF BlackRocku – stejně jako do jedenácti dalších ETF na bitcoin od jiných firem – proudí zvýšený objem peněz, což přispívá současnému růstu ceny bitcoinu.
VIDEO: Nejlepší investice? Najdete je v Číně, Indii i v Turecku, říká slavný finančník Guy Spier v pořadu FLOW:
„Do bitcoinových ETF během prvního roku jejich existence přiteklo v celkové bilanci přes 20 miliard dolarů. Pro kontext: ETF na zlato trvalo dosažení těchto čísel pět let,“ vyčíslil nedávno analytik agentury Bloomberg Eric Balchunas na síti X. Ke spuštění prvního burzovně obchodovaného fondu na zlato ale došlo už před dvaceti lety. To srovnání v absolutních číslech kvůli slábnoucí kupní síle mírně komplikuje.
To platí i pro stanovení pomyslné čáry, která bitcoinu vyznačuje nový cenový rekord. Nominálně leží na 73 800 dolarech, jak ale v dřívějším komentáři pro e15 napsal ekonom Dominik Stroukal, reálně bitcoin stále ještě nepřekonal svůj tehdy rekordní kurz 69 tisíc dolarů z roku 2021. „Inflačně očištěná historicky nejvyšší cena bitcoinu je zhruba 85 tisíc dolarů,“ uvedl Stroukal.
Ta největší investiční mánie ještě nepřišla
Její dosažení ale není podle traderů nereálné. Obchodníci s opcemi navyšují sázky na to, že bitcoin dosáhne hodnoty 80 tisíc dolarů do konce listopadu. Informace z některých českých kryptosměnáren navíc naznačují, že bitcoin stále ještě nezažehl skutečně masové investiční šílenství, které obvykle předznamenává brzké dosažení lokálního cenového vrcholu následované propadem.
„Maximální denní objemy byly u nás vyšší na jaře, kdy se bitcoin dostal na 74 tisíc dolarů. Aktuální objem obchodování lze přirovnat k začátku srpna, kdy naopak došlo k prudkému poklesu ceny. Zajímavostí je, že nákupy a prodeje jsou téměř vyrovnané, což bývá obvyklé v prvních okamžicích růstu,“ říká spoluzakladatel kryptosměnárny Anycoin Marek Kyrsch. „Zatím je ale brzy hodnotit, zda již přichází vrchol cyklu.“
Pravděpodobnost překonání 80 tisíc dolarů za bitcoin by zvýšilo další snížení úrokových sazeb na listopadovém zasedání amerického Fedu a vítězství Trumpa v prezidentských volbách. Přestože předvolební průzkumy předpovídají poměrně těsný výsledek hlasování, sázková platforma Polymarket připisuje Trumpovi 66procentní šanci na zvolení.
Soudem odsouzený podnikatel a politik, který doteď zpochybňuje výsledek posledních prezidentských voleb ve Spojených státech, slibuje vytvoření národní strategické zásoby bitcoinů i volnější přístup k regulaci krypta. Daří se proto i ostatních virtuálním měnám jako například solaně, která by se v případě kladného stanoviska regulátorů mohla stát další virtuální měnou s vlastním ETF. Za poslední týden posílila o deset procent, k prolomení rekordu z roku 2021 jí však ještě zhruba padesát procent chybí.
Je to ale právě i citování dat z Polymarketu ze strany politických komentátorů, které může napomoci růstu nejen solaně, ale i dalším segmentům kryptotrhu. Polymarket nyní představuje zřejmě nejznámější využití technologie, na níž kryptoměny fungují – mimo oblast spekulací s virtuální měnou. Příkladů dalších aplikací blockchainu ale existuje víc, připomíná šéf fondu RockawayX Viktor Fischer, který se na investice do blockchainových projektů specializuje.
Konkrétně zmiňuje například jednoduchou kryptoplatební bránu Helio, díky níž může jakákoliv webová stránka přijímat platby v kryptoměně, nebo třeba platformu Kamino Finance. Ta umí zprostředkovat půjčky v kryptoměně i vyplácet úroky poskytovatelům úvěru a využívá ke svému fungování blockchain solany. „Blockchain je finanční vrstva nad internetem,“ odlišuje tuto technologii od samotných virtuálních měn Fischer, jehož dřívější odhad vývoje celého trhu se začíná naplňovat.
Viktor Fischer, zakladatel fondu RockawayX |
V jarním rozhovoru pro e15 prohlásil, že cenové probuzení bitcoinu nastane během nyní probíhajících měsíců. Důvodem měl být opožděně působící efekt dubnového půlení (halvingu). Tehdy došlo znovu po čtyřech letech k polovičnímu snížení množství nově vytvořených bitcoinů, které směřují na trh.
V dosavadní skoro šestnáctileté historii kryptoměny vždy s jistým časovým odstupem po půlení následoval prudký růst kurzu bitcoinu, na což navázaly i ostatní digitální mince. Podle dřívějších odhadů analytiků i zástupců českého kryptobyznysu by mohla cena bitcoinu v příštích dvou letech přesáhnout sto tisíc dolarů.
Dvě rizika
V poslední době se ale objevily i náznaky problémů, které by mohly tento scénář nabourat. Nejde jen o páteční zprávu listu Wall Street Journal, podle které začaly americké úřady s vyšetřováním vydavatele virtuální měny tether kvůli možnému porušení pravidel proti praní špinavých peněz a obcházení sankcí.
Tether je třetí největší kryptoměna a i díky svému navázání na kurz dolaru v poměru 1 : 1 slouží hlavně v méně rozvinutých státech světa jako náhrada platebních karet a bankovních účtů. Zároveň usnadňuje obchodování s kryptoměnami, protože spekulanti mohou například své zisky z obchodování převést rychleji a snadněji na tether než za pomoci banky na běžné státní peníze. Problémy tetheru by tak alespoň krátkodobě pocítil celý kryptotrh.
Kromě toho rostou výnosy desetiletých amerických dluhopisů. To znamená, že investoři příliš nevěří dlouhodobému zkrocení inflace. Centrální banky by tak nakonec nemusely držet sazby tak nízko, jak dosud trh očekával. To by brzdilo v rozletu nejen bitcoin, ale i další druhy investic, které tradiční finanční trhy považují za rizikové.
Řekli o bitcoinu. Jak na kryptoměnu reagoval svět byznysu
Kryptoměna bitcoin se dostala do oběhu 3. ledna 2009. Během patnácti let existence zaujala nejen vývojem svého kurzu, ale i tím, jaké reakce vzbudila mezi známými podnikateli, investory nebo politiky. Následuje chronologicky řazený výčet silných výroků o nejstarší virtuální měně.
2010
„Pokud tomu nevěříš nebo nerozumíš, nemám čas tě přesvědčovat, sorry.“ Reakce dodnes neznámého tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota, když na diskuzním fóru popisoval technické parametry kryptoměny.
2011
„Od peněžního systému chceme, aby zprostředkovával transakce a aby díky tomu rostlo hospodářství jako celek. V případě bitcoinu se ale nic takového neděje. Na něm bohatnou ti, kteří ho mají dostatek a neutrácejí.“ Lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.
2014
„Držte se od bitcoinu dál. Je to v podstatě jen šálení smyslů.“ Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett se o čtyři roky později zmínil o bitcoinu znovu kriticky. Vyjádřil přesvědčení, že virtuální měna špatně skončí, a přirovnal ji k jedu na krysy.
2015
Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích. |
„Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst." Andrej Babiš v roli ministra financí takto komentoval zprávu, že kryptoměnu bylo možné koupit i na pobočkách České pošty.
2017
„Bitcoin je ukazatelem toho, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz.“ Larry Fink, šéf společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. V roce 2023 ale svůj názor změnil. Právě jeho firma se začala připravovat na spuštění prvního bitcoinového burzovně-obchodovaného fondu (ETF). Růst kurzu bitcoinu na podzim 2023 navíc glosoval slovy, že jde o přesun investorů za kvalitou, a tou kvalitou je podle Finka právě dominantní kryptoměna.
2018
„Bitcoin je příklad investice, na který sedí teorie většího hlupáka. Sama o sobě kryptoměna nic neprodukuje. Kdybych si teď mohl vsadit na její pokles, udělám to.“ Zakladatel Microsoftu Bill Gates, později, v roce 2022, na téma kryptoměn dodal, že kdo má méně peněz než Elon Musk, neměl by bitcoin vůbec kupovat.
2021
„V době, kdy na standardní měně máte úroky pod úrovní inflace, jenom blázen by se nedíval po alternativách. Konkrétně bitcoin je skoro stejný bullshit jako ty běžné peníze. Klíčové slovo je ,skoro’“. Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, jehož firmy drží bitcoiny ve své rozvaze.
2023
„Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS. |
„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský. |
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!