Albánie jako Chorvatsko: Češi objevují nové destinace | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Albánie jako nové Chorvatsko: Češi houfně objevují méně známé turistické destinace

Štěpán Kult

Štěpán Kult

U českých turistů narůstá trend vyhledávat méně známé a dosud neobjevené exotické destinace. Cestovní kanceláře, které oslovila E15, pak evidují zvýšený nárůst popularity o takový typ dovolené stále častěji i v létě.

Na dovolenou s cestovními kancelářemi odjede během letní sezóny zhruba 2,5 milionu českých turistů. Z toho 35 procent míří do exotických a méně známých destinací. "Čísla nemusí být zcela přesná, protože někteří klienti cestovních kanceláří cestují i vícekrát za rok,” poznamenává  místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. „Dříve byla exotika každopádně doménou především zimních měsíců, v posledních dvou letech je ale aktuální i v letních měsících," doplňuje. 

Mezi českými turisty nejnavštěvovanější destinace patří podle statistik Thajsko nebo Spojené Arabské Emiráty. "Další destinace jsou závislé na tom, zda se otevře charterová linka nebo ne - pokud linka v sezóně existuje, jsou silné destinace Dominikánská republika, Keňa, Kapverdy, Zanzibar nebo Omán," upozorňuje Papež.

Cestovní kanceláře, které redakce E15.cz oslovila, sledují nárůst českých turistů v exotických a méně známých destinacích po celém světě, což potvrzuje Papežova slova. Za Atlantským oceánem roste zájem o střední a jižní Ameriku. Nárůst cest Čechů tímto směrem eviduje například cestovní kancelář Nirvana Travel. "Jedná se o individuální poznávací okruhy na Kostarice, v Kolumbii a Peru," říká zástupkyně této kanceláře Hana Prchalová. Stále více zájezdů se podle ní zpracovává klientům na míru.

Lákadlo Arménie jsou starobylé kláštery, jejich okolí značí i Češi. Prohlédněte si galerii

Mezi letecky dostupnější destinace, které Češi objevují, patří Albánie. Tato balkánská země by do budoucna mohla podle předpovědi CK Alexandria konkurovat i již tradičnímu Chorvatsku. "Meziročně s námi letos do Albánie vycestovalo o desítky procent více klientů. Většina z nich míří k moři. Každým rokem se zlepšuje úroveň služeb a to v kombinaci se zdejší přírodou nabízí velký potenciál pro další rozvoj cestovního ruchu," říká Radek Matějček, ředitel CK Čedok.

Češi se nebojí cestovat ani na blízký východ. "Destinace v oblasti Perského zálivu patří mezi vůbec nejoblíbenější v celém exotickém segmentu. V počtu klientů dominují Spojené arabské emiráty, které jsou už několik let naší klíčovou destinací. Nejdynamičtější růst ale momentálně vidíme u Ománu a Kataru. Omán roste v meziročním srovnání v desítkách procent, Katar, který byl loňskou novinkou, dokonce ve stovkách," říká Jan Bezděk, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Vlakem v Číně: Připravte se na hlučné cestující i dechberoucí výhledy

"Země Perského zálivu těží i z příjemné doletové vzdálenosti. Díky tomu mohou klienti  vyrazit jen na týden nebo klidně i prodloužený víkend. To jde ruku v ruce s trendem posledních let, kdy se dovolená spíše zkracuje a lidé na ní jezdí vícekrát do roka," vysvětluje Bezděk. 

Popularita roste ale i u afrických zemí. Mezi úspěšné zájezdy cestovní kanceláře Rajbas patřila africká Namibie, teď ale eviduje nečekaný zájem u jiných destinací. "Po pravdě se nikdy nedá poznat, na který zájezd se klienti budou hlásit. Momentálně jsme například otevřeli zájezd do Súdánu. Jedná se o malou skupinu zájemců, které lákají takovéto extrémní lokace," říká Marie Nebojsová, pracovnice cestovní kanceláře Rajbas.

Prohlédněte si fotogalerii:

Horalem v Číně. Podívejte se na místa, kde se natáčel Avatar

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!