Betlém ze Sázavy se bude letos měnit | E15.cz

Betlém ze Sázavy se bude letos měnit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sázavský řezbář vyrábí betlém pro Muzeum Komenského už dvanáct let.

Skoro sto třicet figurek už obsahuje velký dřevěný betlém Muzea Komenského v Přerově. A každý rok přibývají další kousky. Všechny se zrodily v rukou sázavského řezbáře Bedřicha Zbořila.

Amatérský umělec vyřezává už asi třicet let. „Začínal jsem s Jánošíky a podobnými postavičkami. Když jsem potom vyrobil první ovečku pro svůj domácí betlém, kolega řezbář řekl, že vypadá spíš jako tuleň. To mě zdravě naštvalo a pustil jsem se do práce ještě s větší vervou,“ vzpomíná se smíchem Zbořil. Po letech jeho dílo náhodou spatřili pracovníci přerovského muzea. A okouzlilo je natolik, že si v Sázavě nechali vyrobit vlastní betlém.

První postavičky ze Zbořilovy dílny se v Muzeu Komenského objevily v roce 1998. Letos řezbář přidal dalších pět oveček a pasáčka. Betlém tak čítá už 127 částí o výšce kolem třiceti centimetrů. „Koňské spřežení se sáněmi jsem dělal asi padesát hodin,“ říká o nejpracnějším kousku Zbořil, který se jinak živí jako foukač skla a se dřevem si hraje ve volných chvílích.

Letos poprvé nebude v Muzeu Komenského betlém k vidění celý. „Budeme jej měnit podle toho, jak se vyvíjel biblický příběh. Při otevření 3. prosince bude instalace ukazovat příběh štědrovečerní a od 5. ledna zobrazí tříkrálový příběh,“ vysvětluje kurátor výstavy Milan Chumchal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.