Googlu důvěřuje víc lidí než tradičním médiím, ukázal průzkum | E15.cz

Googlu důvěřuje víc lidí než tradičním médiím, ukázal průzkum

Googlu důvěřuje víc lidí než tradičním médiím, ukázal průzkum
Google (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: maxfell96 via Flickr

ČTK

Internetové vyhledávače se pro veřejnost letos poprvé staly důvěryhodnějším zdrojem všeobecného zpravodajství a informací než tradiční média. Ukazují to výsledky průzkumu důvěry, který každoročně provádí nadnárodní společnost Edelman. Zprávám, které zveřejní internetové vyhledávače, jako je třeba Google, podle něj důvěřuje 64 procent dotázaných, zatímco informacím v tradičních médiích 62 procent informované veřejnosti.

Ještě větší důvěře se internetové vyhledávače coby zdroj zpráv těší mezi mladými lidmi z takzvané generace Y, tedy narozenými přibližně od roku 1980 do přelomu tisíciletí. V této skupině zprávám ve vyhledávačích důvěřuje dokonce 72 procent oslovených, zatímco u tradičních médií je to 64 procent, ukazují výsledky průzkumu.

Edelman studii Trust Barometer poprvé uskutečnil před 15 lety a letošního průzkumu se zúčastnilo zhruba 27 tisíc lidí na 27 trzích, uvedl internetový server Quartz. Výsledky budou představeny účastníkům Světového ekonomického fóra, které se právě koná v Davosu.

Důvěra v média

Google je prý důvěryhodnější zdroj zpráv než weby, které agregujeGoogle je prý důvěryhodnější zdroj zpráv než weby, které agregujeAutor: Edelman.com

Největším internetovým vyhledávačem na světě je Google, který přitom události zpravodajsky sám nepokrývá. Informační služby zajišťuje tím, že zobrazuje internetové odkazy na zprávy zveřejněné na jiných webech. Jim ale uživatelé podle zmíněného průzkumu důvěřují méně než samotnému agregátoru.

Google se v řadě zemí pře s vydavateli novin. Ti jej viní, že k zajišťování informačních služeb využívá jejich obsah, na který se vztahují autorská práva. Google se brání poukazování na to, kolik čtenářů si weby zobrazí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!