Bosenský debut vzpomínající na válku ukazuje, proč by chlapi měli plakat | E15.cz

Bosenský debut vzpomínající na válku ukazuje, proč by chlapi měli plakat

Iva Přivřelová

Komorní hraný debut bosenského dokumentaristy Chlapi nepláčou po úspěšném uvedení na karlovarském festivalu přišel do českých kin, jako působivá připomínka, jak překonat slepý nacionalismus. 

Balkánská válka je i po dvaceti letech v zemích bývalé Jugoslávie stále živá, což dokazuje nejen počet filmů, které se o ní stále točí. Bosenský režisér Alen Drljević, který v ní sám bojoval, o jejích důsledcích natočil už několik dokumentů, než se rozhodl věnovat traumatům vojáků a cestě k pochopení bývalých nepřátel.

Nejdřív opět formou dokumentu, když ale přijel do horského hotelu na terapeutické setkání veteránů, změnil plány a pojal nápad na svůj první celovečerní hraný film, Chlapi nepláčou.

Muži, kteří se sejdou v jednom hotelu po sezóně, ve filmu oceněném na karlovarském festivalu Zvláštní cenou poroty, zapláčou několikrát. Vytahování nejhorších válečných zkušeností před ostatními bolí, může však poskytnou i určitou katarzi – těm, kteří vydrží do konce a budou si ochotni přiznat, že ve válce trpěly všechny strany. A také divákům.

Vladimír Mišík se dočkal zasloužené a vydařené pocty v podobě obsáhlé publikace

Drljević se jako dokumentarista drží realistického stylu, ve scénách terapie využívá ruční kameru s minimem střihu a nepoužívá válečné flashbacky, vše podstatné se dozvíme formou psychodramatu v rámci léčebných sezení. Do skupiny zamíchal veterány s herci, elitou ex-jugoslávské scény.

Jejich výrazné typy dostatečně odlišují mnoho stran složitého konfliktu, Bosňany, Chorvaty a Srby, muslimy i křesťany. Jejich herecké schopnosti dostatečně odhalí zranitelnost jejich často macho charakterů a pochyby za zprvu jasně proklamovanými tezemi o válce.

Snímek zůstává při všech emocích a slzách stále komorním dramatem, které si nevypomáhá zbytečně vyhrocenými scénami nebo sentimentem. Postupuje po krocích a na film o balkánské válce vede k nezvykle nadějnému konci.

Recenze: Blade Runner 2049 je vizuální skvost

Drljević hledá spolu s postavou charismatického slovinského psychologa způsob, jak se pohnout dál, jak překročit nenávist a slepý nacionalismus poznáním, co máme s druhými společného, ne čím se od nás liší. Není divu, že s tímto aktuálním sdělením a empatickým pohledem měli Chlapi nepláčou v Karlových Varech takový ohlas.  

Autorka je spolupracovnice redakce

Chlapi nepláčou
(drama, Bosna a Hercegovina/Slovinsko/Chorvatsko/Německo 2017, 98 min)

Režie: Alen Drljević
Scénář: Alen Drljević, Zoran Solomun
Hrají: Emir Hadžihafizbegović, Leon Lučev,
Izudin Bajrovic, Miralem Zupcevic
Premiéra: 5. 10.
Hodnocení: 80 %

Autor: Iva Přivřelová
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!