Lidé protestovali proti demolici domu na Václavském náměstí | E15.cz

Lidé protestovali proti demolici domu na Václavském náměstí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proti plánované demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze protestovaly v centru metropole stovky nespokojených lidí. Protest zorganizoval Klub za starou Prahu. O možnosti zbourání budovy, která sousedí s hotelem Jalta, rozhodl ministr kultury Jiří Besser minulý týden.

Účastníci poklidného shromáždění nesli transparenty s hesly „ne demolici č.p. 1601“ nebo „Ministr kultury = ministr ochrany investorů“. Budovu označili řečníci na shromáždění za významnou architektonickou památku. Nesouhlas s demolicí a plánovanou přestavbou domu vyslovil třeba děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, přední historik umění Jan Royt nebo významný architekt Ladislav Lábus. Prezident českého komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) Jan Štulc vyjádřil „znepokojení nad postupující erozí významných pražských památek“. Po necelé hodině se lidé přesunuli z Václavského náměstí k torzu budovy bývalé Akciové tiskárny v Opletalově ulici, kde symbolicky umístili zapálené svíčky.

„Dům stojí v památkové rezervaci chráněné organizací UNESCO, a měl by tedy být pod nejpřísnější památkovou ochranou. Jenže, jak se ukázalo, v Praze památková rezervace ani UNESCO nic neznamenají,“ řekl jednatel Klubu za starou Prahu Richard Biegel. Kauza podle něj do budoucna otevírá cestu dalším demolicím. „Bojím se, že zbouráním tohoto domu budou prolomeny limity developerské těžby v památkové rezervaci,“ doplnil. Podle Biegela se k protestu, který na internetu organizuje Klub za starou Prahu, připojilo už přes 10 tisíc lidí. Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO, takže rozhodnutí přineslo vlnu nesouhlasu. Proti se vyslovil i bývalý prezident Václav Havel. Ministr Besser své rozhodnutí zdůvodnil tím, že chtěl respektovat doporučení resortní rozkladové komise, která navrhla umožnit demolici nárožního domu, dvorní části hotelu a torza bývalé Akciové tiskárny, jejíž fasáda zůstane zachována. Verdikt ministra je konečný a nelze se proti němu odvolat. Investor nyní musí požádat stavební úřad Prahy 1 o demoliční výměr. Zda jej dostane, není zatím jisté. Nová budova má být postavena v příštích letech. Podle projektu, který byl zveřejněn v databázi projektů pro posuzování vlivu stavby na životní prostředí, má mít plánovaná novostavba ve tvaru písmene L tři podzemní a devět nadzemních podlaží. Bourat chce investor už letos v listopadu. V novostavbě by měla být dvě podzemní patra vyhrazena pro parkování, ve čtyřech podlažích mají být obchody, ve zbytku kanceláře. Případ se v úřadech táhne od podzimu 2009, kdy investor požádal magistrát o vydání závazného stanoviska k demolici objektů a k nové výstavbě na jejich místě. Demolice se Václavskému náměstí nevyhýbají. Před třemi lety stavbaři zbořili bez větších protestů veřejnosti v jeho dolní části obchodní dům Diamant, na jeho místě vyrůstá nový objekt.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video