Postavili alexandrijskou knihovnu i podmořskou restauraci. Norští architekti se představí v Praze | e15.cz

Postavili alexandrijskou knihovnu i podmořskou restauraci. Norští architekti se představí v Praze

pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kancelář Snøhetta je známá pro své široce oceňované projekty nové Alexandrijské knihovny v Egyptě, opery v Oslu nebo úpravami newyorského Times Square. Posledním z velkých úspěchů norských architektů je výhra v soutěži o podobu nové šanghajské opery. Některé z projektů přestaví v Praze jedna z partnerek architektonické kanceláře Jenny B. Osuldsen.

Práce Snøhetty nejsou nikdy pouze architekturou, ale tvoří je kompletní mnohovrstevnaté dílo zahrnující krajinnou architekturu, návrh interiéru a často i návrhy užitého designu. Kancelář navrhla třeba nové norské bankovky nebo logo a vizuální styl největší norské banky DNB. Od roku 1989, kdy byla Snøhetta v Oslu založena jako architektonický kolektiv, se rozrostla na přibližně 150 zaměstnanců a má nyní kanceláře po celém světě.

K České republice má Snøhetta speciální vztah díky architektovi Martinovi Roubíkovi, který ji na konci osmdesátých let spoluzakládal a podílel se na některých z průlomových projektů kanceláře. Roubík zemřel po krátké nemoci v roce 2008. Snøhetta však zůstává s Českem spojena i nadále.

Krajinářská architektka Jenny B. Osuldsen, jedna z partnerů světoznámé architektonické kanceláře, představí tvorbu v rámci cyklu Urban Talks 19. června v 19 hodin v CAMPu, akce bude přístupná veřejnosti zdarma.

 

Autor: pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video